banner1199

banner1197

Araç sahipleri dertli! Maliyetler ikiye katlandı

Kurdaki artış hasar maliyetlerini ikiye katladı, trafik sigortası primleri yükseldi. Ağustos ayında itibaren fiyatlar yüzde 30 arttı. Dahası sigortacılara göre primler daha da artacak.

EKONOMİ 21.09.2015, 18:20 21.09.2015, 18:21
Araç sahipleri dertli! Maliyetler ikiye katlandı
Döviz kurları sürekli yükseliyor, yükseldikçe otomobil sahiplerinin cebinden çıkan paranın miktarı da artıyor. Aakaryakıta peş peşe gelen zamlar, giderek artan yedek parça fiyatları derken, bu kez sigorta pirimleri araç sahiplerinin belini bükmeye başladı.

Kurdaki artış ve yapılan yasal düzenlemeler trafik sigortası primlerine de yansıdı. Pirimler, Ağustos ayında primlerdeki artış yüzde 30’u geçti.

Son 2 yıldaki artış ise 10 katına çıktı. 2013'te aracına 200 liraya trafik sigortası yaptıran vatandaş aynı sigorta için bu kez 2bin lira ve hatta daha fazla ödemek zorunda kalıyor.

Sigortacılara göre önümüzdeki dönemde primler daha da artacak. Bu artışın yine yüzde 30'u geçmesi hatta yüzde 40'ı bulabileceği belirtiliyor. Nedeni döviz kurları, artan yedek parça maliyetleri ve ekspertiz ücretlerinde yapılan artışlar da.

Trafik sigortası sektörü Haziran ayında 1.2 milyar lira zarar etti. Bu, her bin liralık trafik priminde 500 lira zarar anlamına geliyor. Zararın sebeplerinden biri de kazalarda meydana gelen bedeni hasarlardaki artış.

Aynı araç için farklı farklı prim rakamları veren sigorta şirketleri dertli. Ancak asıl dertli olan, hiç şüphesiz araç sahipleri. Dünyanın en pahalı akaryakıtının ardından dünya ortalaması üzerinde artan sigorta primleri, araç sahiplerini kara kara düşündürüyor. Bitmek bilmeyen trafik çilesi de çabası.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (1)
Fx 4 yıl önce
TL dolara indeksli değil mi ? Bu nasıl müttefiklik (beraberlik, birliktelik) ? Maaşlarda dolar olarak alınır ise ne olur ?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P