banner1199

banner1197

Bakanlık 20 ürünü toplatıyor! İçlerinde şarj cihazı, set üstü ocak ve şarjlı el fenerleri de var

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca gerçekleştirilen denetimler çerçevesinde aralarında şarj cihazı, set üstü ocak ve şarjlı el fenerlerinin de bulunduğu 20 ürün için toplatma kararı alındı.

EKONOMİ 10.10.2015, 08:34 10.10.2015, 08:40
Bakanlık 20 ürünü toplatıyor! İçlerinde şarj cihazı, set üstü ocak ve şarjlı el fenerleri de var

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca gerçekleştirilen denetimler, piyasada bulunan cep telefonu şarj cihazlarındaki tehlikeyi ortaya koydu. Bazı cihazlarda, aşırı akım ve topraklama hatası ile elektrik çarpma riski bulundu.

Güvenlik ölçütlerini karşılamayan bu ürünler piyasadan çekilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yaptığı denetimler çerçevesinde güvensizliği tespit edilen 20 (şarj cihazı, set üstü ocak, şarjlı el feneri gibi) elektrikli ürün hakkında toplama kararı alındı. Bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklandı. Toplatılan ürünler de imha edilecek. Bakanlık, toplatma kararı alınan 20 kalem ürünün marka ve modellerini de açıkladı. Vatandaşlardan, söz konusu marka ve modeldeki ürünleri iade etmek üzere üretici firmalara başvurmaları istendi. Bakanlık, güvensizliğin sadece ilgili model üründe olduğuna işaret etti.

ŞARJ CİHAZLARI DA VAR

Toplatma kararı alınan ürünler arasında Sancak, Netpa ve Bower marka cep telefonu şarj cihazları da bulunuyor. Şarj cihazlarında; aşırı akım ve topraklama hatası ile elektrik çarpma riski bulundu. Alpa marka adaptörde de benzer riskler saptandı.

Ünal demlikli çay, LPG’li çay kazanı hakkında da toplatma kararı verildi. Bu ürünün zehirli gaz salınım riski bulunuyor. Kawasaci ile Nisaluce marka gece lambalarında da elektrik çarpma riski saptandı. Çok sayıda ocak modelinde de yine gaz kesme hatası bulundu. Bu markalar Eskay, Uzel, Simfer, Erendemir ve Uğur. Yage, DP Torch ve Nerox marka şarjlı el fenerlerinde de risk bulundu. Bu fenerlerin temel emniyet gereklerini karşılamadığı tespit edildi. Haska marka grup prizde de yangın riski bulundu.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P