banner1198

banner1199

banner1197

Bendevi Palandöken: Kredi kartı gecikme faizleri de düşürülsün

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, kredi kartlarında taksit sayısını artırılmasının ardından önemli bir çağrı yaptı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun bu hamlesini olumlu ama yetersiz bulan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gecikme faizlerinin de düşürülmesini istedi.

EKONOMİ 16.06.2019, 09:54 16.06.2019, 15:17

Palandöken, yazılı açıklamasında, BDDK'nın mobilyadan beyaz eşyaya, elektronik eşyadan hava yolları ve konaklama harcamalarına kadar birçok alanda kredi kartı taksit sayısını artırdığını anımsattı.

Kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının yanında, gecikme faizlerinin de düşürülmesi gerektiğine dikkati çeken Palandöken, "Taksit sayısının artırılması olumlu ama yeterli değil. Kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşenlerin sayısı ilk 3 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 253 bin 85 kişi oldu. Gecikme faizlerinin düşürülmesi borçların ödenmesinde kolaylık sağlayacaktır. Bankalar elini taşın altına koymalı ve bu oranı yüzde 2,65'ten aşağı çekmeli." ifadelerini kullandı.

Palandöken, Türkiye Bankalar Birliğinin ilk çeyrek verilerine göre kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibi devam eden 2,4 milyon kişi olduğuna işaret ederek, BDDK'nın bu kapsamda çok önemli bir adım attığını kaydetti.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P