banner1199

banner1197

Dolar durdurulamıyor!

EKONOMİ 03.03.2015, 11:37 03.03.2015, 11:45
Dolar durdurulamıyor!
 Ekonomi yönetimine ilişkin endişeler sürerken tarihi zirveye yakın güne başlayan dolar 2,51`in üzerinde seyrediyor.
Ekonomi yönetiminin geleceğine ilişkin endişeler kurda satış baskısı yaratmaya devam ederken, dolar/TL güne 2,52 ile 2.5275 seviyesindeki tarihi zirvesine yakın başladı.

Bankalararası piyasalarda dolar şu sıralarda 2,51'in üzerinde işlem görüyor. Bankacılar bugün Şubat ayına ilişkin enflasyon verilerinin ve küresel piyasalarda doların seyrinin yakından izleneceğini söylediler.

Bankacılar Merkez Bankası'nın faiz adımlarını meşrulaştıran tek etken olan enflasyondaki düşüş sürecinin Şubat ayında duracağını ardından düşüşün Mart ve sonraki aylarda devam edeceğini öngörüyorlar. Merkez Bankası da enflasyondaki düşüş için benzer söylemlerini dile getiriyor.

Ancak ekonomistler, petrol fiyatlarında düşüşün durması ve TL'deki değer kaybı ile enflasyondaki düşüşün TCMB'nin öngördüğü hızda olmayabileceğini belirtiyorlar. Öte yandan piyasalarda dolar/TL'nin yükselişindeki en büyük etkenlerden biri olan doların küresel değer kazancı da yakından izleniyor.

Yatırımcıların Fed'in yakın vadede faiz artırma olasılığına göre pozisyon almaya başladığını gösteren dolardaki değer küresel kazancı süreci dolar 11 yılın zirve seviyelerinden hafif oranda geri çekilse de devam ediyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P