banner1199

banner1197

Dolar neden yükseliyor? İşte nedenleri (Dolarda son durum)

Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut, doların yükselmesinin nedenleri ile ilgili ulusal.com.tr'ye özel değerlendirmede bulundu. Zelyut, "Türkiye'de Amerika ile yaşanan S-400 gerginliği, Albayrak'ın açıkladığı reform paketinin hayal kırıklığı yaratması, seçim sürecinin hala bitmemesi ve tüm İstanbul'da iptal olasılığının masada olması gibi gerekçeler, kuru 5,70 direnci üzerine çıkardı" dedi

EKONOMİ 12.04.2019, 09:18 23.04.2019, 01:39
Dolar neden yükseliyor? İşte nedenleri (Dolarda son durum)

Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut, ulusal.com.tr'ye doların yükselme nedenlerine dair değerlendirmelerde bulundu.

Zelyut, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz günlerde IMF'nin küresel büyüme tahminlerini düşürmesiyle yatırımcıların güvenli limanlara geçtiklerini, bu bağlamda da ons altında 1288 dolardan 1306 dolara kadar bir çıkış görmüştük. Amerikan Merkez Bankası tutanaklarında faiz artışlarının duracağına dair ibarelerin olması ve Avrupa'da yavaşlayan büyüme, yıkıcı bir Brexit ihtimali ve süregelen ticaret savaşı gibi olumsuz dış faktörler doları gelişmekte olan ülke paraları karşısında bugün değerli kıldı.

Ancak Türkiye'de Amerika ile yaşanan S-400 gerginliği, Albayrak'ın açıkladığı reform paketinin hayal kırıklığı yaratması, seçim sürecinin hala bitmemesi ve tüm İstanbul'da iptal olasılığının masada olması gibi gerekçeler, kuru 5,70 direnci üzerine çıkardı. YSK'dan Ak Parti taleplerinin kabulü gibi bir durumda kurun 5,95 seviyesine atak yapmasını ihtimal dahilinde görüyoruz. YSK'dan Ak Parti'nin Büyükçekmece ile ilgili talebine red kararı çıkması halinde ise 5,70 altına çekilen bir kurla karşılaşabiliriz."

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P