banner1199

banner1197

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "booking.com" yetkilileriyle görüştü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, booking.com'un Türkiye'de yasalara uygun şekilde faaliyette bulunmasına ilişkin görüşme yaptıklarını belirterek, "Şimdi arkadaşlarımız görüşüyor. Biz çözüm makamıyız, konuyu bir şekilde halletmemiz gerekiyor. Bunların istemiş oldukları veya beklentilerini karşılayacak o cazibeyi ortaya çıkararak bir noktaya geleceğiz." dedi.

EKONOMİ 14.05.2017, 11:26
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "booking.com" yetkilileriyle görüştü

Zeybekci, Türkiye'deki faaliyetleri mahkeme kararıyla durdurulan  booking.com yetkilileriyle görüşmesine ilişkin, AA muhabirinin sorularını  yanıtladı.
 
Söz konusu internet sitesinin yetkilileriyle bir görüşme  gerçekleştirip gerçekleştirmediğinin sorulması üzerine Zeybekci, "Görüşme oldu.  Şimdi arkadaşlarımız görüşüyor." diye konuştu.
 
Zeybekci, "Çözüme ulaşılacak mı?" sorusuna karşılık da "Biz çözüm  makamıyız. Bunları bir şekilde halletmemiz gerekiyor. Booking veyahut da benzeri,  bu şekilde yurt dışından internet ortamında Türkiye'de pazarlama yaparak gelir  elde eden ve Türkiye'ye bundan değer bırakmayanlara yönelik davamızda haklıyız.  Bunların istemiş oldukları veya beklentilerini karşılayacak o cazibeyi ortaya  çıkararak bir noktaya geleceğiz." yanıtını verdi.
 
Zeybekci, booking.com'un Türkiye'de faaliyette bulunmak için ortaya  koyduğu taleplere ilişkin bir soru üzerine de görüşmelerin hala sürdüğünü  söyledi.
 
Önce para cezası, sonra faaliyetleri durdurma
 
Rekabet Kurulu bu yılın ocak ayında "Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma,  Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek  Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik"in ilgili maddesinin hükümleri uyarınca 2015  mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayrisafi  gelirleri üzerinden takdiren Booking.com BV'ne 2 milyon 543 bin 992,85 lira idari  para cezası verilmesini kararlaştırmıştı.
 
İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi de mart ayında Türkiye Seyahat  Acenteleri Birliği avukatlarının, seyahat acentelerine karşı haksız rekabet  gerçekleştirdiği iddiasıyla booking.com aleyhine açtığı davada, şirketin internet  adresi ve oluşturulacak başka bir adres üzerinden Türkiye'deki otel, konaklama  tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki  faaliyetinin durdurulmasına karar vermişti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P