banner1199

banner1197

Emeklinin zam hesabı

11.5 milyon emeklinin maaşı temmuzda değişecek. İlk dört aylık enflasyon zammın yüzde 5’i aşacağını gösterdi. Peki kim ne kadar maaş alacak? Zamlar nasıl hesaplanacak?

EKONOMİ 13.05.2017, 09:38
Emeklinin zam hesabı

Ekonomi yönetimi bugünlerde emeklilerin maaş farklılıklarını masaya yatırarak bir çözüm üretmeye çalışıyor. Daha önce yapılan intibak çalışmaları ile bu makas bir nebze kapatılmıştı. Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre özellikle zam sistemiyle ilgili bir çalışma yapılması da gerekiyor. Emekliler yılda iki kez zam alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık enflasyon kadar zam veriliyor. memur emeklileri ise ocak ve temmuzda toplu sözleşmeyle belirlenen rakamı alıyor ve bunun üzerinde bir enflasyon oluşursa da fark ödeniyor.

TEMMUZDA ÖDENECEK

Önümüzde temmuz zamları var. Bunun için ocak ayından temmuza kadar oluşacak 6 aylık enflasyon belirleyici olacak. İlk 4 aylık enflasyon bize bununla ilgili bir ipucu verdi. Buna göre, yüzde 5.71'lik 4 aylık enflasyon önemli bir veri.

Bunun üzerine mayıs ve haziran enflasyonları da eklenecek. İki aylık veri artı çıkarsa oran artacak. Eksi çıksa bile SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 5 civarında bir zam oluşacak. Memur emeklileri ise toplu sözleşme gereği yüzde 4 temmuz zammı alacak. Ocak ayındaki yüzde 3'lük zamların üzerinde enflasyon oluşursa bunu da fark olarak maaşlarında görecek. Yüzde 5.71'e göre 2.71'lik bir fark şimdiden ortaya çıkmış durumda.

YENİ ÜCRETLER

Yüzde 5.71 zam ile en düşük maaş; 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 402 liradan bin 482 liraya, 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarda 836 liradan 883 liraya, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 218 liradan bin 287 liraya, Bağ-Kur tarım emeklilerinde 950 liradan bin 5 liraya yükselecek. Halen bin 500 lira alan emeklinin maaşı 85 lira artışla bin 585 liraya, 2 bin lira alanın maaşı 114 lira artışla 2 bin 114 liraya çıkacak. Mevcut rakama göre, en düşük memur emeklisi aylığı yüzde 2.71 enflasyon farkı ve yüzde 4 zam ile bin 658 liradan bin 771 liraya çıkacak.

EŞİT ARTIŞ OLUR MU?

Tüm kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşmesine rağmen emeklilerin zam hesapları farklı uygulanıyor. Bu konuda da aynen promosyonda olduğu gibi bir norm birliği sağlanabilir. Bunun için toplu sözleşmelerde sadece memur emeklisi değil tüm emekliler göz önüne alınırsa hem zam oranları önceden belirlenmiş olur hem de tüm emekliler enflasyon farkı alabilir.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (5)
T.ÜNSAL ÇUHADAROĞLU 3 yıl önce
Adil bir Emekli Maaşı için:2000den sonra Emekli olan bizlerin İNTİBAK HAK kımızın biran evvel verilmesi ŞART.
T.C.EMEKLİSİ 3 yıl önce
2000den sonraki Emeklilerin İNTİBAK HAK.kinin verilmesini istiyoruz.Adil emekli maaşı için;İNTİBAK ŞART.
Vatandaş 3 yıl önce
Uzman erbaşlıktan emeklı olanların emekli maaşları çok düşük iyileştirme istiyoruz ilk emeklı olduklarında 1500 bile emekli maaşı almıyor lardı 2 3 sene sonra 1800 lira oldu bu rakam çok düşük neredeyse en düşük emekli maaşı na denk geliyor iyıleştırme istiyoruz emeklilik yaşı yükseldi ama biz emekli olduktan sonra mağduriyetin giderilmesini istiyoruz emekli maaşları na iyıleştırme istiyoruz çok erken yaşta yaştan dolayı emekli olduk 45 yaşında 60 yaşında çalışanlar var bu ekli maaşıyla geçinemiyoruz emekli maaşlarının düzeltilmesini istiyoruz saygılarımla
Ali Er 3 yıl önce
Enflasyonu allem eder kalem eder eksi 2.9 oldu der yine emekliye bu yüzde 5.71 zammı vermezler.Daha iki aylık katakullili enflasyon tespiti duruyor.
Nusret 3 yıl önce
Ben emekliyim beş nufusum aldığım.aylik bin yuzelli evim kira kalp rahatsızım çalışamıyorum.bu emekli maaşı ile nasıl gecinilir bı hesap yapın devlet büyükleri.artik bizi surundurmekten vazgeçin ben intibak yasasinin iptalini istiyorum ve maasimizin iyileşmesini istiyorum.biktik artık aç yaşamaktan biran önce bizlere gerekenin yapılmasını arz ve talep ediyorum.
15°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P