banner1199

banner1197

Erik üreticinin yüzünü güldürüyor

Mersin’in Mut ilçesinde, ilk çıktığında kilosu 10 ila 15 TL’den alıcı bulan turfanda erik, fiyatı düşmesine rağmen üreticinin yüzünü güldürüyor.

EKONOMİ 17.04.2016, 13:14
Erik üreticinin yüzünü güldürüyor

İlçe genelinde yaklaşık 17 bin dönüm araziden 35 bin ton rekolte beklediklerini söyleyen Mersin Büyükşehir Mut Belediyesi Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, yaptığı açıklamada, can ve papaz eriğinin kilosunun kalitesine göre hala 6 ila 8 lira arasında satıldığını söyledi. Acar, "Bu yıl fiyatlar çok iyi. Kaliteli erik üreten üreticimiz emeğinin karşılığını fazlasıyla alıyor. Sezonun turfanda erik ve kayısı çağlası fiyatları üreticinin yüzünü güldürüyor" dedi.
Acar, bu yıl ilk turfanda eriğin kilosunu 10 ila 15 TL'den sattıklarını, şu an ise turfanda eriğin kilosunun 6 ila 8 TL'den, kayısı çağlasının kilosunun 4 TL’den alıcı bulduğunu belirterek, halden günlük Ankara, İzmir, İstanbul ve Mersin'deki marketlere erik gönderdiklerini kaydetti. Bu yıl ilçe genelinde 16 bin dönüm araziden 35 bin ton erik rekoltesi beklediklerini belirten Acar, "Erik üretimi genelde Kıravga, Fakırca, Haydar, Hisar, Irmaklı, Kadıköy, Köselerli, Barabanlı, Evren, Kurtsuyu ve Hamam mahallelerinde yapılıyor. Mut’ta yetişen can ve papaz eriği, görünümü, sulu ve lezzetiyle tüketiciler tarafından yoğun talep görüyor" dedi.
Talebin artmasının üreticiyi mutlu ettiğini söyleyen Acar, Mut'un mikro klima iklim özelliğe sahip olması dolayısıyla burada yetişen ürünlerin ayrı bir tadı, ayrı bir lezzeti ve görünümü olduğunu kaydetti.
Fiyatlardan memnun olan üreticiler ise, "Kaliteli erik ve kayısı çağlası üretiminin meyvesini 4 yıldır fazlasıyla almaktayız. İnşallah bu yıl da geçen yıl gibi bereketli bir yıl olur" dediler. İHA

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P