banner1199

banner1197

Hükümetten faiz ve enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonun tek haneye indirileceğini söyledi. Albayrak, sosyal medya üzerinden algı yaratmaya çalışan kişinin hücre evinde gözaltına alındığını belirtti

EKONOMİ 19.03.2019, 14:19 22.04.2019, 20:53
Hükümetten faiz ve enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Adım Adım Ekonomi Trabzon-İş Dünyası Buluşması'na katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonun tek haneye indirileceğini söyledi. 

Albayrak, sosyal medya üzerinden algı yaratmaya çalışan kişinin hücre evinde gözaltına alındığını belirtti

Bir konuşma yapan Bakan Albayrak şunları söyledi:

"Göreve geldiğimiz Ağustos ayından bu yana kadar Türkiye olarak türlü türlü zorluklara göğüs germek ve mücadele etmek durumunda kaldık. Ülkemize yönelik finansal dalgalanmalar karşısında çok güçlü bir duruş sergilemeyi başardık.

Türkiye 6 ay gibi hızlı bir sürede buna çok güçlü bir refleks gösterdi.

17 Nisan 2017 referandumunda yeni sisteme evet oyu veren her bir Türkiye cumhuriyeti vatandaşının da bunda çok büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.

Özellikle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayata geçirilen bu güçlü ve kararlı adımlar ve güçlü koordinasyonla dünyanın beklenenden çok daha kısa sürede Türkiye'nin bu yaşananları, üstesinden gelmesini hayretle izlediğine şahit oldum.

O gün birileri dalga geçse de veya burun kıvırsa da yeni ekonomi programında neyi öngördüysek ondan da iyi bir süreçle adım adım Türkiye yoluna ilerliyor.

Bu yılın ilk çeyreğinde çok daha iyi bir performansı görüyoruz.

Türkiye benzeri ekonomik saldırıları yaşadığı dönemde hep ihracatta hem ithalatta küçüldüğü bir süreç yaşadı. Bu yeni dönemi ayrıştıran en önemli unsur ne biliyor musunuz? İthalatta dengelenme, lüks tüketim, cari tüketim düşerken ihracatta büyüme devam ediyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 50-60'lardan bugün yüzde 85-90'lara doğru çıkıyor. Bu süreç cari açıkta beklediğimizden çok daha güçlü netice doğuracak.

Yaz aylarında Türkiye, turizmin etkisiyle, tarımın etkisiyle, ihracatın daha güçlü etkisiyle biz cari fazla sürecine giriyoruz."

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P