banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

İstanbul'da köprü geçiş ücretlerine zam

Köprü ve otoyol ücretlerine yüzde 10 ila yüzde 25 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak zamla birlikte boğaz köprülerinden geçiş ücreti 8 lira 75 kuruşa yükseldi.

EKONOMİ 30.12.2017, 19:00 31.12.2017, 16:15
İstanbul'da köprü geçiş ücretlerine zam

Yılbaşı zamları köprü ve otoyol geçiş ücretlerini de vurdu. 

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere Boğaz köprüleri ile otoyol geçiş ücretlerinde yüzde 10 ila yüzde 25 arasında değişen oranda zam yapıldığını açıkladı. 

Zamlı tarifede Boğaz köprülerinden geçiş ücreti 7 liradan 8 lira 75 kuruşa çıkarıldı. Araç sınıflandırmasına göre zam oranları yüzde 10 ila yüzde 25 olarak uygulandı. 

Yılbaşı zammı otoyol geçiş ücretlerine de yansıdı. 

1 Ocak itibariyle otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 2 buçuk lira, en yüksek geçiş ücreti de 25 lira olarak belirlendi. 

Boğaz köprüleri ve tüm otoyollarda 6. sınıf yani motosiklet geçiş ücretlerine artış yapılmadı. Motosikletler geçişlerde 2017 tarifesini ödemeye devam edecek. 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklama şu şekilde:

Otoyol ve Boğaz Köprülerinin geçiş ücretleri 1 Ocak 2018 Pazartesi günü saat 00:00'dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir.

Daha kısa sürede ekonomik, güvenli ve konforlu ulaşım imkânı sağlayan erişme kontrollü otoyolların ve Boğaz Köprülerinin, uzun yıllar hizmet vermek üzere servis ömürlerinin uzatılması bakım-onarımlarının düzenli olarak yapılabilmesine bağlıdır. Bu amaçla ücretli hizmet veren otoyollar ve 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinde 1 Ocak 2017 tarihinden beri uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme yapılmasına karar verilmiştir.

Yeni fiyat ayarlaması uygulaması; daha önce yapılanlara göre farklılıklar içermekte olup araç sınıflarına ve coğrafi bölgelere göre geçiş ücreti tarifesi yöntemi benimsenmiştir. Yeni fiyat ayarlamasında büyük şehirlerde toplu taşımayı özendirerek trafik sıkışıklığını azaltmak ve bunun sonucunda  zararlı emisyon salınımını minimize ederek çevreyi korumak da hedeflenmiştir. Bu çerçevede otomobil ağırlıklı 1. ve 2.sınıf araçlara daha yüksek ve ticari faaliyet ağırlıklı ağır tonajlı 3., 4., 5.araçlara daha düşük fiyat artışı uygulanmış ve bazı otoyollarda 3., 4., 5. sınıflara herhangi bir ücret artışı yapılmamıştır.

Köprü ve Otoyollarda uygulanacak geçiş ücreti ayarlamasında;

Boğaz Köprülerinde, 1. ve 2. sınıf araç ücretleri ortalama % 25, 3., 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama %10 oranında artırılmıştır.

Avrupa Otoyolu (Mahmutbey-Edirne Kesimi), Anadolu Otoyolu (Anadolu İstasyonu-Akıncı Kesimi), İzmir Çeşme Otoyolu ve İzmir Aydın Otoyolunda, 1. sınıf araç ücretleri  ortalama % 25, 2. sınıf araç ücretleri ortalama %15,  3., 4. ve 5. sınıf araç ücretleri ortalama % 10 oranında artırılmıştır.

Çukurova Otoyollarında (Niğde-Mersin-Adana Batı Kesimi) ve (Adana Doğu-G.Antep-Ş.Urfa Kesimi),  1. ve 2. sınıf araç ücretleri ortalama  % 10 oranında artırılmış, 3., 4. ve 5. sınıf araç ücretlerinde herhangi bir artış yapılmamıştır.

Boğaz Köprüleri ve tüm otoyollarda 6. sınıf motosiklet ücretlerinde artış yapılmamış olup bu sınıfta 2017 yılı ücretleri uygulanmaya devam edilecektir.

Buna göre; Boğaz Köprülerinde otomobil geçiş ücreti ise 8,75 TL, otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 2,5 TL, en yüksek geçiş ücreti 25 TL olarak belirlenmiştir.

Araç sınıflarına göre Boğaz Köprüleri ve otoyol geçiş ücret tarifesi Karayolları Genel Müdürlüğünün internet adresi www.kgm.gov.tr'de  duyurulacaktır. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (1)
Adil Aydın 2 yıl önce
Zam furyası, hükümetin veda partisi.
14°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P