banner1199

banner1197

Kırmızı ette kaliteye göre fiyatlandırma sistemi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, kırmızı ette sınıflandırma ve fiyatlandırma sistemine geçileceğini hatırlatarak, vatandaşın hangi eti kaça alacağını bileceğini söyledi.

EKONOMİ 20.04.2016, 11:26 20.04.2016, 11:56
Kırmızı ette kaliteye göre fiyatlandırma sistemi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı ette sınıflandırmaya bağlı fiyatlandırma sisteminin oluşturulmasıyla ilgili çalışma yaptıklarını ifade ederek, bu kapsamda hazırlanan yönetmelik taslaklarının ilerleyen günlerde sektörün görüşüne açılacağını bildirdi.

Bakan Çelik, Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan kırmızı ette sınıflandırma ve fiyatlandırma uygulamasının, Türkiye'de hayata geçirilmesi amacıyla çalışma başlattıklarını bildirdi. Çelik, bu kapsamda hazırladıkları "Sığır Karkaslarının Sınıflandırılmasına Dair Yönetmelik" ile "Koyun Karkaslarının Sınıflandırılmasına Dair Yönetmelik" taslaklarını, gelecek günlerde sektörün görüşüne açacaklarını söyledi.

Kırmızı ette sınıflandırmaya bağlı fiyatlandırma sisteminin oluşturulmasıyla ilgili çalışmalara ilişkin bilgi veren Çelik, "Kırmızı ette sınıfına göre fiyat belirlemesi yapılacak. Düzenlemeyle market ve kasaplarda satılan karkas etin etiketlerinde, hayvanın yaşını, cinsiyetini, yağ miktarını ve kas yapısını gösteren bilgiler yer alacak. Böylece vatandaş hangi eti, kaça aldığını bilecek" diye konuştu. 

Çelik, düzenlemeyle kırmızı et piyasasında ortak bir karkas sınıflandırma sistemi oluşturulacağını ve pazar fiyatlarının da bu sınıflara göre belirleneceğini belirterek, daha iyi sınıfa daha yüksek fiyatın verilmesi sonucunda kaliteli et üretiminin teşvik edileceğini vurguladı.

KARKAS ET SINIFLANDIRILACAK

Sektörün görüşüne açılacak taslak yönetmeliklerle karkas etler, hayvanın cinsiyeti, yaşı, kas yapısı (en üst-S, mükemmel-E, çok iyi-U, iyi-R, orta-O, kötü-P) ve yağ örtüsüne (1-düşük, 2-zayıf, 3-ortalama, 4-yüksek, 5-çok yüksek) göre sınıflandırılacak. 

Yapılan sınıflandırmaya ilişkin etiketlemenin nasıl yapılacağı, kesimhanelerde sınıflandırmayı yapacak kişilerin yeterliliklerine ilişkin kriterlerin de yer aldığı taslakta, bu işlemin uzman sınıflandırıcılar yerine otomatik derecelendirme teknikleri ile yapılması durumunda tekniklerin doğruluğunu gösteren sertifikasyon testlerinin yapılması gibi konu başlıkları da bulunuyor. 

Yönetmelik ayrıca kesimhanelerde yapılan sınıflandırma ve sınıflandırmaya ilişkin etiketleme işlemlerinin kontrolü, kaydedilecek pazar fiyatının tanımlanması ve pazar fiyatında kullanılacak kategori ve sınıflar, temsili fiyatların oluşumu ile haftalık fiyatların hesaplanmasına ilişkin usul ve esasları kapsıyor. (AA)

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P