banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

KOBİ'lere kredi kolaylığı

EKONOMİ 16.12.2016, 14:08 16.12.2016, 14:49
KOBİ'lere kredi kolaylığı

ANKARA (AA) - Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) öncülüğünde oda ve borsaların katkılarıyla hayata geçirilen "Nefes Kredisi" projesi kapsamında 4 günde 4 bin KOBİ'ye ulaştıklarını belirterek, "Toplam 80 bin KOBİ'den talep bekliyoruz." dedi.
Gergerli, Ekonomi Muhabirleri Derneğinde (EMD) basın mensuplarıyla bir araya geldi, soruları yanıtladı.
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları kapsamında oluşturulacak 250 milyar liralık kredi hacmine ilişkin bir soru üzerine Gergerli, kefalet dahilindeki kredinin geri dönüşüne ilişkin bütün olumsuzlukları öngörerek yapıyı kurguladıklarını söyledi.
Söz konusu yapı çerçevesinde ilgili bankaya 100 liralık kredi için en fazla 85 liralık kefalet verdiklerini dile getiren Gergerli, "Diyelim ki X bankasının verdiği kredi 100, 100, 100 birikti ve 1 milyar lira oldu. 1 milyar liralık kefalet verdim, yani yüzde 85'lik kısmının toplamı 1 milyar lira. Bunun tamamının battığını varsayalım. Ben 1 milyar ödemeyeceğim, sadece yüzde 7'sini yani 70 milyon lirayı ödeyeceğim. Bankalarla yaptığımız protokol böyle. Yani sınırsız bir taahhüt değil." değerlendirmesinde bulundu.
Risk değerlendirme yönetimini bankalara bıraktıklarını anlatan Gergerli, kredi verip vermeme konusunda bankalara müdahalelerinin olmadığının altını çizdi.
- "Nefes Kredisi'nde 4 günde 4 bin KOBİ'ye ulaştık"
Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Ankara Sanayi Odasının (ATO) kullandırdığı kredilerin "Nefes Kredisi" kapsamında olduğunu dile getiren Gergerli, "Örneğin ATO'nun Ziraat Bankası ve DenizBank'a 50'şerden 100 milyon lira mevduat yatırdığını varsayalım. Bu 100 milyon lira karşılığında bu bankalar, ATO üyelerine toplam 1 milyar liraya kadar kredi kullandıracak. Limit olarak bazı odalar 50, bazıları 100, bazıları 150 bin lira. Bir üyenin kullanabileceği maksimum kredi zaten 150 bin lira." dedi.
Nefes Kredisi projesi kapsamında 4 günde 4 bin KOBİ'ye ulaştıklarını ifade eden Gergerli, "Nefes Kredisi'nde toplam 80 bin KOBİ'den talep bekliyoruz. Talebin de 2 ay içinde sonuçlanmasını öngörüyoruz." diye konuştu.
- "Kredileri takipte olanların başvurularına 'hayır' diyoruz"
Takibe düşen kredi borçlularının başvurularına ilişkin soruyu yanıtlarken Gergerli, "Kredileri takibe düşenlerin başvurularına 'hayır' diyoruz." ifadesini kullandı.
Gergerli, sicil affına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, bu uygulamanın geçmişte de yapıldığına dikkati çekti. Affın, kredi verme iştahını iyileştiren bir faktör olduğunu belirten Gergerli, "Öyle bir düzenleme olması, krediye erişimde kolaylık sağlayacaktır." şeklinde konuştu.
- "KOBİ kredilerinin payı artmalı"
Bankacılık sektöründe 1,6 trilyon liralık kredi stoku bulunduğunu, KOBİ kredilerinin ise 400 milyar lira seviyelerine geldiğini dile getiren Gergerli, bu açıdan bakıldığında toplam krediler içinde KOBİ kredilerinin payının az olduğunu ifade etti. Gergerli, "Bu kadar önemli bir kesimin krediden aldığı pay düşük. Ben, bankacılık sektörünün toplam kredilerinden ziyade kendi içsel dağılımının yeniden dizayn edilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Yani KOBİ kredilerinin payı yüzde 24 değil de 35-40 olsa o zaman daha güzel olur. Biz, orada motivasyonu sağlayıcı olacağız." değerlendirmesinde bulundu.
Gergerli, "Piyasada sorun sadece para mı?" şeklindeki soruya "Biz sadece paraya bakıyoruz." yanıtını verdi. Firmaların yatırım yapmaktan korkmadıklarını ve daha çok üretmek istediklerinin altını çizen Gergerli, EKK kararları kapsamındaki uygulamadan Türkiye'de yerleşik firmaların yararlanacağını ifade etti.
- Suriyelilerin yoğun olduğu 9 ildeki KOBİ'lere kredi imkanı
Piyasada çarkın dönmediğine ilişkin yorumların hatırlatılması üzerine Gergerli, "Ben buna katılmıyorum. İyi dönemin kötü sektörleri, kötü dönemin iyi sektörleri olur. İyi sektörün kötü firması, kötü sektörün iyi firması olur. Onun özelinde bakmak lazım. Genelleme yaparsak bizi bir yere götürmez." diye konuştu.
KGF olarak dış kaynak kullanıp kullanmadıklarına dair soruyu da yanıtlayan Gergerli, Avrupa Yatırım Fonu (EIF) ile yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Fonun kendilerine hibe vereceğini dile getiren Gergerli, "Hibeyi Suriyeli göçmenlerin bulunduğu güneyde bulunan 9 ildeki KOBİ'lere kullandırmayı düşünüyoruz. Yaklaşık 100 milyon liralık bir kredi hacmi oluşturacağız, onun karşılığında EIF bize 3 milyon avro kaynak aktaracak. Limitler de firma başına 75 bin lira seviyesinde olacak. Müzakerelerimiz devam ediyor." dedi.
İslam Kalkınma Bankasından da hibe alacaklarını anlatan Gergerli, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile de görüştüklerini sözlerine ekledi.
(Bitti)


 

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P