banner1199

banner1197

KYK öğrenim kredisi borçları siliniyor mu?

Üniversiteye başlayan ve öğreniminin sürdüren öğrenciler, devlet tarafından verilen Kredi ve Yurtlar Kurumunun bursuna başvurı yapıyor. Başvuru yapan öğrenciler, öncelikle kendilerine burs çıkmasını istiyor. Burs verilirken belli kriterler olduğu için başvuruda bulunan tüm öğrencilere burs değil fakat kredi verilebiliyor. İşte bu krediyi öğrenim hayatını boyunca alan öğrenciler, borçlu bir şekilde üniversiteyi bitiriyor. Yeni mezun olan öğrencilerin borçları bir süre sonra artıyor. Kredi borcunu ödemeyen öğrenciler, KYK kredi borçları silinecek mi sorusuna cevap arıyor. İşte ayrıntılar

EKONOMİ 21.03.2019, 10:05 22.04.2019, 20:53
KYK öğrenim kredisi borçları siliniyor mu?

Liseyi bitiren kimi öğrenciler üniversiteye zor şartlar içinde hazırlanıyor. Dershane parasının önlerine çıktığını belirten öğrenciler, üniversitede de çok paranın gittiğini ifade ediyor.

Üniversiteyi kazanan öğrenciler, başvuruların açılmasının ardından Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK'nın internet sitesinden burs ve kredi ile yurtta kalmak için başvuruda bulunuyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler için maddi açıdan kredi ve burs da çok önemli. Öncelikle kendilerine burs çıkmasını isteyen öğrenciler, kredi çıkması durumunda isteğe bağlı olarak krediyi almayabiliyor.

Burs alan öğrenciler de burs ücretlkerini geri ödemiyor fakat kredi alan öğrenciler, üniversiteyi bitirdikten belli bir süre sonra kredi borçlarını ödemesi gerekiyor.

İşte öğrencilerin en çok şikayeti, bu borçlarla ilgili. İş bulmakta zorlandıklarını aktaran öğrenciler, kredi borçlarının silinmesini istiyor.

Çok sayıda mağdur öğrencinin olduğu aktarılırken, internette hızlı bir şekilde KYK kredi borçları silinecek mi sorusuna yanıt aranıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"KYK borçları çalışanı rahatsız etmeyecek şekilde taksitlerle ödeniyor. Bunlar krediden kaynaklanan borçlar. Burslar karşılıksız. Bu soruya bir Bay Kemal gibi bir de Tayyip Erdoğan gibi cevap verilir. Bay Kemal gibi cevap verirsek 'sildim gitti' der. Ama ben Erdoğan gibi cevap verirsem, ben 82 milyonun burada hakkının olduğu bir parayı korumak uğruna bunu vermem lazım. Kredide iş bulduğunuz zaman faiz yok, bu borcunuzu ödemeye çalışıyorsunuz. Taksitleri de bunların çok düşük. Harçları kaldırdık mı, kaldırdık. Sigortalı bir işe girdiğin an taksitli ve faizsiz ödüyorsun. Bunu da artık devlete çok görmeyelim"
 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P