banner1199

banner1197

Türkiye'ye IMF dayatması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın uluslararası finans kuruluşlarını ikna etmek için ABD’ye yaptığı ziyaret, tam tersi sonuç doğurdu. Türkiye’ye IMF’nin kapısı gösterildi. IMF’nin ABD denetiminde olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’nin siyasi arenada da teslimiyete zorlanacağı uyarısında bulundu.

EKONOMİ 16.04.2019, 00:04

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ABD ziyaretinde beklenen destek gelmedi. ABD kontrolündeki finans kuruluşları Türkiye’ye IMF dayatmasında bulundu.

31 Mart seçimleri sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni bir reform paketi açıkladı. Açıklanan paket içeride ve dışarıda tartışma yarattı. Paket, uluslararası finans kuruluşlarını da tatmin etmedi.

ABD kontrolündeki uluslararası finans kuruluşları, hükümeti daha fazla tavize zorlamak için çabalarını yoğunlaştırdı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak finans kuruluşlarını ikna etmek için Amerika’da toplantılar yaptı. Ancak bu toplantılar sonrasında verilen mesajlar tam tersi bir sonuç doğurdu. Reuters, Bloomberg, Financial Times gibi birçok yayın organı görüşmelerle ilgili olumsuz haberler yayımladı. Bakan Albayrak’ın yaptığı toplantılarda kimseyi ikna edemediği belirtildi.

Türkiye'de ekonomik kriz nedeniyle devam eden borç para arayışında daha büyük bir tehlike kapıda... Eski Sanayi Genel Müdürü Bülent Esinoğlu beklenen tavizleri sıraladı...

IMF dayatmalarına dikkat çeken Esinoğlu, "Borcun borçla ödenemeyeceğini" vurguladı.

Bülent Esinoğlu Amerika'ya karşı alternatif olarak Çin'i işaret ederken, "Üretim ekonomisine geçilmesi gerektiğini" söyledi.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P