banner1199

banner1197

Ziraat odaları, "müjde"ye sevinemedi

Gübre fiyatlarında yüzde 15 indirim müjdesi üreticiyi sevindirmedi. Aydın'daki ziraat odaları kur artışıyla birlikte tarım girdilerine yüzde 100'lere varan zamlar yapıldığını hatırlattı. Bu nedenle gübrede yüzde 15 indirim olumlu fakat yetersiz görülüyor. Eğer önlem alınmazsa seneye tarlalar boş kalacak.

EKONOMİ 28.09.2018, 14:50

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin kimye gübre fiyatlarında yüzde 15 indirim müjdesine çiftçiler sevinemiyor. 

Bakan Pakdemirli'nin Aydın'a yaptığı ziyareti son derece olumlu bulan ziraat odaları, kimyevi gübrede yüzde 15 indirim müjdesini ise olumlu fakat yetersiz buldu. Nedeni ise dövizdeki artış bahane edilerek neredeyse tüm tarım girdilerinde yüzde 100'e varan zam yapılması. 

Efeler ve Koçarlı Ziraat Odası başkanları, Ulusal Kanal'a konuştu. Ziraat odaları girdilerdeki fiyatların kur artışından önceki seviyeye çekilmesini istedi.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Aydın'da Ege bölgesi ziraat odası başkanlarının katıldığı büyük çaplı toplantıda bakanın kendilerine kulak vermesini ve bu konuda çalışma yapmasını olumlu buluyor.

Ancak Kendirlioğlu'na göre, yüzde 15'lik indirim çok yetersiz.

Efeler Ziraat Odası Başkanı'na göre yüzde100'lere varan zamlar, dövizdeki artıştan çok daha fazla.

Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Mutlu Öztürk ise Bakan Pakdemirli'ye yaklaşımı ve yüzde 15 indirim müjdesi için teşekkür etti. Ancak indirimi o da yetersiz buluyor.

Öztürk, ayrıca çok önemli uyarılarda bulundu.

Desteklemelerin yüksek olmasına rağmen maliyetleri karşılamaya yetmediğini söyleyen Öztürk, bakanlığa alternatif çözüm önerisinde bulundu: Başta yerli tohum olmak üzere, tarım girdilerini üreticiye doğrudan siz temin edin.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
12°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P