banner1199

banner1197

Bakan açıkladı: Yaşa takılanlar için düzenleme yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenlemenin olmayacağını bildirdi.

EMEK 19.01.2016, 09:45 19.01.2016, 20:02
Bakan açıkladı: Yaşa takılanlar için düzenleme yok
Emeklilikte yaşa takılanların da beklenti içinde olduğu belirtilerek, bu dönem bununla ilgili bir düzenleme olup olmayacağı sorusuna Bakan Soylu şöyle yanıt verdi:

“Muhakkak ki 'emeklilikte yaşa takılanlar' diye bir kavram üretildi. Biz elimizde imkan olsun bu konuların her birisine çok açık bir şekilde onların da istifade edebileceği şekilde düzenlemeler yerine getiriyoruz. Bunu da bilmenizi isteriz. Emeklilikte yaşa takılmak şu demektir; primini ödemiş aslında prim günü dolmuş fakat yaş gelmediği için o limiti dolduramadığı için emekli olabilme fırsatına henüz sahip olamamış. Bu ne olacak? Özellikle yaş ile ilgili gerçekleştirilen düzenlemeler, reformlar, yenilenmeler ihtiyaçtan kaynaklanır. Bu ülkede 34-35 yaşında insanlar emekli oldu ve biz her birimiz bu erken emekliliğin çok uzun süreli emekli maaşı ödemenin ve çok uzun süreli çalışmamanın maliyetini ödedik, hala ödemeye devam ediyoruz. Dün yaşla ilgili ve sürelerle ilgili vermiş olduğumuz kararı bugün eğer ters çevirip, geriye döndürüp erken emeklilik diye bir anlayışı getirirsek, 1999-2000 ve 2001’de IMF kapısına gidip hadi bize 500 milyon dolar para verin de emekli maaşlarımızı ödeyebilelim dediğimiz güne takılırız. Aynı o günün benzeriyle birlikte oluruz. Bu dün yapılan reformlara da bugün Türkiye’nin ayaklarının üzerinde durma konusunda ortaya koyduğu çabaya da yarın gelecek nesillerimize de doğru yapılmamış bir iş olur. Onun için biz reformumuzun sahibiyiz. Reformumuzun takipçisiyiz. Türkiye’de özellikle sosyal güvenlik sistemimizin gelir ve gider arasındaki dengesinin aktüerye hesabının sorumlusuyuz. Çok üzülerek ifade etmek istiyorum ki, bu reform çalışan insanlarımızın hangi yaşta emekli olacaklarını bir şekilde biçimlendirmiş, netleştirmiş ve ortaya koymuştur. Onun için üzüldüğüm kısım şu kısım, bu beklentileri maalesef karşılayamayacağız”. (İHA)
Yorumlar (1)
MÜMİN YILMAZ 4 yıl önce
SAYIN ÇALIŞMA BAKANI BU AÇIKLAMAYI SİZE KİMİN YAPTIRDIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUM BAŞTA SAYIN TAYYİB ERDOĞAN MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK FARUK ÇELİK YAZIKLAR OLSUN İNSANLIĞA NASIL DEĞER VERİLDİĞİNİ GİDİNDE TOFAŞ RENO MAKO MARTUR BOŞ FARBA ONLARDAN ÖĞRENİN HA SİZE TİYO VEREYİM İŞÇİLERİN TAZMİNATLARI VARYA ONLARADA EL KOYUN SİZLERDEN HER PİSLİK BEKLENİR BU ARADA SAYIN ÇOK DEĞERLİ KOÇ AİİLESİNİN BAŞI SAĞ OLSUN
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P