banner1199

banner1197

İşçiler 14 senedir alacaklarını alamıyor

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde faaliyet gösteren Gümüşsuyu Halı Fabrikası ve yan kuruluşu olan Siminteks fabrikası 2001 yılında iflasını açıklayarak üretim yapmayacağını duyurdu

EMEK 09.03.2015, 17:06 09.03.2015, 17:09
İşçiler 14 senedir alacaklarını alamıyor
Gümüşsuyu Halı fabrikasında bin kişi,Siminteks fabrikasında ise iki yüz kişi çalışmaktaydı. Fabrika sahibi Necmettin Özdemir işçilere alacakları olan kıdem tazminatlarını ödeyeceklerine dair birer kâğıt imzalayıp verdi. Ama aradan tam 14 yıl geçmesine rağmen işçiler alacaklarını tahsil edemedi. Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesine bağlı Yeni Mahallede toplanan işçiler dertlerini Aydınlık Gazetesine anlattı. O dönem Türk-İş’e bağlı Teksif Sendikasında örgütlü olan işçiler sendikadan da şikayetçi, İşçiler “sendika avukatının telefonlarına bakmadığını söylüyor.”

İşveren iflas gösterip Başka İsimle Üretime devam ediyor.
18 yıl Gümüşsuyu Halı fabrikasında çalıştıktan sonra 2001’de işinden olan Harun Boz şunları söyledi. “Fabrika 2001 yılında kapandı fakat 2003 yılında fabrika Modern Halı olarak tekrar üretime başladı. Ben burada bölge çalışma müdürlüğünü aradım bana şunu söylediler. Fabrika sahipleri işçilerin alacaklarını ödemek için üretim yapmak üzere bakanlıktan izin almışlar. Çalışma Bakanlığı izin vermiş fabrika 10 yıl daha çalıştı. Ama bu süre zarfında da bizlere her hangi bir ücret ödenmedi. Fabrika 2014 yılında üretimi tamamen durdurdu.” Dedi.

Alacağımız Paralar O Zaman Ev Alıyordu
10 yıl Gümüşsuyu Halı fabrikasında çalıştıktan sonra Kıdem tazminatını alamadan işinden olan Hayri Alpak şunları söyledi. “ben 10 yıl Gümüşsuyu fabrikasında çalıştım 2001 yılında fabrika kapandı bizlere tazminatlarınız ödenecek denildi fakat hala tazminatlarımızı alamadık. Benim o zaman tazminat param 4 milyardı. O tarihlerde Çerkezköyden5.5 milyar-6 milyara ev alınıyordu. şimdi hiçbir şeyimiz yok. Çoğu insanın da o dönem evi dağıldı, zor durumda kalan bir sürü insan var bildiğim. ” Dedi

İşverene Hakkımı Helal Etmiyorum
Altı yıl Gümüşsuyu Halı fabrikasının yan kuruluşu olan Siminteks’te çalışan Nuri Gürkan Gümüşsuyu Halı fabrikası sahibi Necmettin Özdemir’e hakkını hela etmediğini söyledi. “ben 1995 yılında fabrikaya girdim ilk girdiğim zamanlar servis yoktu. Köyden gidip geliyordum 7 km yolu yaya gidip geliyordum. Yaz kış demeden. Yazıklar olsun emeğimizin karşılığını vermediler. Burada birsürü insanın çolu çoğunun rızkını nasıl yiyebiliyorlar. Ben onlara hakkımı helal etmiyorum.” Dedi.

Sendika Üzerine Düşeni Yapmadı 
Nuri Gürkan o dönem örgütlü oldukları Teksif Sendikasının da kendilerine sahip çıkmadığını belirterek şunları söyledi. “bize sendika o dönemde tazminatlarınızı alacaksınız, rahat olun diyordu. Bizde imzalarımızı attık. Fabrika dan ayrıldık. Sendika avukatı şimdi telefonlarımızı açmıyor. Bir cevap alamıyoruz. O dönemdeki bazı yöneticiler şu anda hala sendikadalar. Sesimizi duymalarını istiyoruz.” Dedi.


Haber: İmdat Şahin
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P