banner1198

banner1199

banner1197

Eskişehir'in geleceğine AKP İPOTEĞİ

Gizemgül Yavuz/Eskişehir Yıllardır Eskişehir’in gündeminde olan Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili detayları Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Aydınlığa anlattı. Kurt, projenin 25 yıldır tartışıldığını...

29 Şubat 2016, 15:30 Editör
Eskişehir'in geleceğine AKP İPOTEĞİ
Gizemgül Yavuz/Eskişehir

Yıllardır Eskişehir’in gündeminde olan Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili detayları Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Aydınlığa anlattı. Kurt, projenin 25 yıldır tartışıldığını ancak son toplantıda AKP'li üyelerin verdiği ret oyuyla sürüncemede kaldığını belirtti. Proje Mart ayında Büyükşehir Belediye Meclisinde karara bağlanacak

Eskişehir’in gündeminden düşmeyen ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nden AKP’li meclis üyelerinin red oylarıyla geçemeyen Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt Aydınlık'a anlattı.

Sanayi Çarşısı olarak bilinen Küçük Sanayi Sitesi’nin şehrin ortasında kaldığını ve taşınmasının her seçim döneminde vaat olarak gündeme geldiğini belirten Kurt, “Bizden önceki dönemlerde sanayideki insanların işyerlerini taşıyabilmeleri için birkaç kooperatif kurulmuş. Meslek grupları kendilerine göre yeni yeni işyerleri yapmak üzere alanları almış ve belediyeler de buraları kamulaştırmış. Yani belediyeler ile ortak işbirliği içerisinde bu iş yapılmış. Ve birçoğu iş yerlerini taşımış. Ama 20 yıl geçmiş olmasına rağmen Sanayi Çarşısı hala duruyor” diye konuştu.

‘Çarşı'nın dönüşmesini herkes istiyor’

2010 yılında kendisinin de Büyükşehir Meclis Üyesi iken Odunpazarı Belediyesi’ne Sanayi Çarşısı’nın dönüşümü ile ilgili yetki verildiğini söyleyen Kurt, “Eskişehirde 10 tane daha kentsel dönüşüm alanı var. Onlar oy çokluğu ile kabul edilirken Sanayi Çarşısı Projesi oy birliği ile geçti. Çünkü Sanayi Çarşısı'nın dönüşmesini herkes istiyor. O sırada Odunpazarı Belediyesi AKP’li bir başkan tarafından yönetiliyordu. Ve o başkan yetkinin kendisine verilmesini istedi. İktidar partisinin başkanı olduğu için proje hızlı ilerler diye biz CHP’li üyelere de mantıklı geldi. Ancak 2013’ün yılbaşından itibaren yetkili iken Odunpazarı Belediye Başkanı ciddi bir iş yapmadı. Ve iş yine sürüncemede kaldı” dedi.

‘Teknik değil siyasi tavır’

2014 seçimlerinde belediyenin kendilerine geçmesiyle birlikte hazırladıkları takvimi anlatan Başkan Kurt, “2. yılın sonunda yapılması gereken işlerinin yüzde 40’nı tamamladık. Ve 1/5.000’lik planını 2015 Ekim ayında Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderdik. Ekim ayı meclisinde karar çıkmasını beklemiyorduk ancak kasım ve aralık ayında da karar çıkmadı. Proje komisyonda kaldı” dedi.

Kurt, süreci şöyle anlattı: “Ocak ayı meclisinden önce planı yapan şirket ile AKP’li meclis üyesi arkadaşları davet ettim. Onları bilgilendirdik ve sormak istedikleri soruları cevapladık. Ama ocak ayında da bir karar vermediler. Bu sefer şubat ayında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, komisyonun 10 gün içerisinde karar vermesi gereken dosyanın 4 ayda karar verilmediği için yasadan kaynaklanan yetkisini kullandı ve resen gündeme getirdi. Bu şekilde meclise gelen dosyanın yeniden komisyona gönderilmesi mümkün değil. Onun için o gün mutlaka karar verilmesi gerekiyor. Tartışmalar sürdü. Ara verip 2 günlük süreçte uzlaşma yollarını aradık. AKP'li meclis üyeleri yanaşmadı. Zaten tavırlarında da teknik bir itiraz değil siyasi bir itiraz olduğunu biliyorduk. O nedenle de uzlaşmaya gelmedi ve oylama yapıldı. Red oyu verdiler. Böylelikle Sanayi Çarşısı'nın dönüşümü AKP'li üyelerin oylarıyla reddedilmiş oldu.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in ret kararını veto ettiğini belirten Başkan Kurt, projenin Mart ayında tekrar Belediye Meclisi'nde görüşüleceği bilgisini verdi.

‘İlimizin yararına bir adımdır’

Başkan Kurt, Sanayi Çarşısı’nda mülkü olan ve kiracı durumunda bulunan tüm esnafla görüşüp, uzlaşmayı deneyeceğini ifade etti. İkna ettiği sürece imzalarını alacağını belirten Kurt, “Bu proje ile Küçük Sanayi Çarşısı düzenli bir bölge olacak. Orada insan haklarına aykırı bir uygulama olmayacak. Bu durumda tek dezavantajları hazır düzenlerinin bozulmasıdır. Ancak kentleşme adına bu zorunludur. Eskişehir’in yararına bir adımdır" dedi.

Esnaftan projeye destek

Sanayi Çarşısı'nda dükkanı bulunan Ali Tırman, çarşının tamamen taşınırsa iyi olacağını söylüyor. Mülk sahiplerinin mağdur olmaması gerektiğine dikkat çeken Tırman, "Güzel bir şeyler yapılacağına inanıyorum” diyor. Halil Canavar ise siyasi menfaat konusu yapılmadığı sürece Çarşı'nın taşınmasından yana olduklarını belirterek, "Ama normal dükkan sahipleri olarak kira yardımı ve taşınma gibi konularda yardım istiyoruz" diye ekliyor.

Taşınılacak yeni yerin tamamlanmamasından dolayı Çarşı'nın kaldırılmasını istemediğini söyleyen esnaf Hüseyin Ertoy ise “Ancak dükkanlar hazır olduğu zaman kaldırılabilir” diyor.  
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P