banner1199

banner1197

2 saniyelik gecikme, 2 Mustafa'mızı aldı

GÜNDEM 12.03.2015, 10:15 12.03.2015, 10:16
2 saniyelik gecikme, 2 Mustafa'mızı aldı
Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Konya’da iki pilotun şehit olduğu F-4E 2020 uçağının kazasıyla ilgili ''Eğer arkadaşlarımız fırlatma koltuğunu 2 saniye daha önce çekseydiler şu anda bizimleydiler'' dedi.

ORGENERAL Abidin Ünal, Konya’da iki pilotun şehit olduğu F-4E 2020 uçağının kazasıyla ilgili olarak da şu değerlendirmeyi yaptı:

“İlk incelemelerde F-4E 2020 uçağının mevcut yönergelere uygun olarak yapıldığı görülmüştür. Uçakların eskiliği veya pilotların tecrübesizliği gibi nedenlerin söz konusu olmadığı değerlendirilmektedir. İlk incelemelere göre esasında alçak irtifada yapılan manevra sonucu oluşabilecek anormal durumdan pilotlarımızın devlet malı olan uçağı kırıma uğratmadan kurtarma gayretleri nedeniyle meydana geldiği ve son anda atlama kumandası vermelerine rağmen irtifanın alçak olması nedeniyle fırlatma için yeterli zamanın kalmadığı değerlendirilmektedir. Eğer arkadaşlarımız fırlatma koltuğunu 2 saniye daha önce çekseydiler şu anda bizimleydiler.”

Orgeneral Ünal, kazalar sonrası Türk Hava Kuvvetleri personeli ve uçaklarla ilgili yapılan yorumları da eleştirerek, şunları söyledi:

“Biz olaya profesyonellik gözüyle bakıyoruz. Profesyonellik acıyı ve cesareti birlikte götürür. Acıyı, umutu ve cesareti birlikte taşırız. Kazanın hemen arkasından bilen bilmeyen kendi ajandasına göre bir şeyler söyledi. Havacılık kültürüne dayanmayan yorumlar, şehit ailelerini üzdü, kamuoyunu yanılttı. Kaza inceleme raporu hemen bir haftada çıkmaz. Bir inceleme raporu, pilotun sağlık durumundan uçağın bakımının en ince detaylarına kadar her şeyi içerir. Çok uzun zaman alır. Bundan dolayı net rapor çıkmadan söylenenler ki benim şu anda söylemiş olduklarım da buz üstüne yazılmış olur.”

''Ergenekon ve Balyoz’dan ayrılanlara şehit arkadaşlarımız kadar üzülüyorum''

ORGENERAL Ünal, Hava Kuvvetleri’nden birçok personelin Balyoz ve Ergenekon davaları nedeniyle ayrılmak zorunda kaldığı, kazaların personel yetersizliğinden kaynaklandığı iddialar üzerine şunları söyledi: “Evet, Ergenekon ve Balyoz yüzünden Hava Kuvvetleri’nden ayrılmak zorunda kalmış arkadaşlarımız var. Belki abartmış olurum ama inanın onlara şehit olan arkadaşlarımız kadar üzülüyorum. Ancak şunun da unutulmaması gerekir. Bu davalar nedeniyle kuvvetten ayrılanlar üst düzey komutanlardır. Ancak şu andaki personelimiz de en az onlar kadar iyidirler. Demin de söylediğim gibi biz profesyoneliz ama görevimizi yapıyoruz. Kalitemiz ve moral motivasyonumuz eksik değil.” (Hürriyet)
Yorumlar (0)
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P