banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

2014, 2013’den güzel olacak

2013’te ne oldu?

GÜNDEM 01.01.2014, 10:04 01.01.2014, 19:52
2014, 2013’den güzel olacak

2013 Türkiye için umut oldu. 2012’de İstiklal’de, Ulus’ta, Tandoğan’da ortaya çıkan rüzgar 2013’de daha da şiddetlendi. Haziran’da tüm Türkiye’yi sardı. Türkiye’nin bütün illerinde, ilçelerinde, mahallelerinde, cadde ve sokalarında esti.
“Yıkılmaz” denilen AKP’yi salladı. Halka özgüven geldi. AKP’yi yıkacağına inandı. 2002’den sonra ilk kez “Hükümet istifa” sloganı gündeme geldi. Türk Bayrağı yeniden göklere yükseldi. Milyonlar “Mustafa Kemal’in askeri” oldu.

Erdoğan’ın dizleri titredi
Başbakan Erdoğan günlerce Ankara’ya gelemedi. Daha sonra onlarca TOMA, onlarca Akrep, binlerce polis eşliğinde Başbakanlığa gidebildi. Dizleri titredi. Korkuyu birazcık atlatınca yeniden efelenmeye başladı. O efelenince, 29 Ekimde yüzbinler Tandoğan’ı doldurdu. 10 Kasım’da bir milyon 89 bin Ankaralı Aslanlı Yol’da yeniden sahneye çıktı.

Halk kararlı durunca 2002’de kurulan koalisyon dağıldı. Erdoğan ve arkadaşları da yıkılacaklarını anladı.Bu nedenle hata üstüne hata yapar oldu. AKP’lilerin deyimi ile “Arabada şanzıman dağıldı.”

Erdoğan da Cemaat de savunmada
2002 19 Mayıs’ından beri Başbakan Erdoğan ve AKP kurmayları savunmada. Cemaat de paçasını kurtarma derdinde. “Biz yaptık”dan, “Biz değil onlar yaptı” noktasına geldiler. AKP eski ortaklarını Ergenekon, Balyoz, … için “kumpas kurmakla” suçlarken, Cemaat “Erdoğan’ın her şeyden haberi vardı” diyor.
Erdoğan Cemaati, Cemaat Erdoğan’ı suçlasa da ikisinin “suç ortaklığı” yaptığını herkes biliyor.
2013 sona ererken Erdoğan daha da ileri gitti. Sık sık “Yanlış yaptık” demeye başladı. Bir nevi günah çıkarma. İzliyoruz…

AKP dağılıyor
Başbakan toparlamak için çabalasa da AKP’de dağılma sürüyor. Son bir ay içinde 6 milletvekili ayrıldı. Yılın son günü bir istifa daha geldi. Burdur milletvekili Hasan Hami Yıldırım da AKP’den istifa etti.
Devamının geleceği konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde partide bir de “Öcalanlı açılıma son verin” deklarasyonu çıkarsa şaşırtıcı olmaz. Şu anda engellenmeye çalışılıyor. Ama kırılma büyük.

2014’ün ilk işareti Milas’tan
2013’ün son haftasında Yatağan işçileri, “Vatanı sattırmayız” diye meydana çıktı. Esnafı, köylüsü, memuru, … ayağa kalktı. Onbinler Milas Meydanında buluştu. Ellerinde Türk Bayrağı, dillerinde “Mustafa Kemal’in askeriyiz” sloganı vardı. İşçi Partisi, CHP, MHP, … herkes oradaydı. AKP dışında herkes birleşti.
İşçi Partisi ve TGB meydanın yıldızıydı.
2014’te neler olacağının işaretini verdi. Yeminler edildi. “Hedef Ankara” dendi.

2014 'güzel' olacak!
Hükümet de her şeyin farkında. Sonunun yaklaştığını biliyor. Tecrübeli siyasetçiler de yaşananları, “Biz bu filmi daha önce görmüştük, sonunu biliyoruz” şeklinde yorumluyor.
Erdoğan da Cemaat de çaresizlik içinde. Silivri’de verilen kararların “düzeltilmesi” değil, “nasıl düzeltileceği” tartışılıyor. Hatta yurtseverlerden “özür dilenmesi, tazminat ödenmesi ve tertipte rol alan yargı mensuplarının yargının önüne çıkarılması” konuşuluyor.
Artık şurası kesin: Daha önce de belirttiğim gibi 2014, 2013’den çok daha güzel olacak. AKP ve Cemaat 2013’ü mumla arayacak..!
NOT:Yeni yılınızı Milas meydanındaki Yatağan işçilerinden aldığım büyük güçle kutlar, mutluluklar dilerim…

İsmet Özçelik
Aydınlık/Aralık

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P