banner1199

banner1197

8 Mart'ta vatan, emek, eşitlik için görev başına

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkan Yardımcısı Yadigar Özen, “Kadının kırmızı çizgileri vatan, emek, eşitliktir” dedi

GÜNDEM 09.03.2019, 09:32
8 Mart'ta vatan, emek, eşitlik için görev başına

TGB Genel Başkan Yardımcısı Yadigar Özen, Cumhuriyet Kadınları Derneği İstanbul Şubelerinin Kadıköy’de düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde konuşmacıydı. 

Özen konuşmasında, “Dünya tarihine baktığımızda; savaşlarda, işgallerde, göçlerde, devrimlerde; yaşanan bütün alt üst oluş süreçlerinde en fazla etkilenen kadınlar olmuştur. O yüzden biz kadınların mücadele haritasında kırmızı çizgilerle belirlediği öncelikleri vardır. Bunların başında vatan gelir. Tam bağımsızlığını kazanmış bir vatan toprağında gerçekten kadının özgürlüğünü konuşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

KADININ YAŞAMI İÇİN EMPERYALİZMLE SAVAŞ

“Emperyalizmin beslediği bölücü terör örgütü PKK ve siyasal uzantısı HDP her yerde kadını özgürleştirdiğini söylemektedir. HDP'ye göre kadının özgürleşmesi kadınımızın canlı bomba olarak ölmesidir.” sözlerini kaydeden Yadigar Özen, “O yüzden emperyalizmin bütün araçlarına karşı mücadele etmek ve kadınımızın yaşamını korumak zorundayız” dedi.

KADININ SEÇİLME HAKKINI ALANLARA OY YOK

İkinci kırmızı çizginin eşitlik olduğuna dikkat çeken Yadigar Özen, “Cumhuriyet devrimiyle birlikte kazandığımız siyasal hakların bugün fiili olarak elimizden alındığı günleri yaşıyoruz.

Yerel seçim sürecinin içerisinden geçerken bütün partilerin söylemlerinde kadının yüceltilmesini dileriz. Fakat partilerin aday listelerine bakıldığında neredeyse hiç kadın aday yoktur. Ne acıdır ki genel başkanlığını bir kadının yürüttüğü partinin listesinde  sadece %4 kadın aday var. Kadınların seçilme hakkını elinden alan hiçbir partiyi seçmeyeceğimizi buradan ilan ederiz.” dedi.

Üçüncü kırmızı çizgi olarak emeğe vurgu yapan Yadigar Özen, 297 günlük direnişin sonunda talep ettikleri hakları kazanan Flormar işçilerine de selam yolladı.

Özen sözlerini, “19 Mayıs'ın 100. yılını kutlayacağımız bu yılda vatanımız, emeğimiz, eşitliğimiz için bütün görevlere hazırız." diyerek tamamladı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P