banner1199

banner1197

ABD destekli teröre karşı işbirliği seçeneği güçleniyor

Amerika'nın PKK'ya desteğini arttırdığı bir dönemde Ankara-Bağdat-Tahran hattında bölgesel işbirliği seçenekleri kuvvetleniyor. Türkiye ile İran sınır hattında ortak operasyona başladı. Suriye de "PKK ile savaşacağız" açıklamasıyla adeta ABD destekli teröre meydan okudu. Peki sahadaki son durum ne? Ayrıntılar haberimizde.

GÜNDEM 19.03.2019, 19:04

Amerika tehdidine karşı bölgesel işbirliği seçeneği ağırlık kazanmaya başladı.

Türkiye ve İran ortak operasyon planı sahaya yansıdı.

Amerika’nın varlık gösterdiği noktalardaki tavrı bölge ülkelerini yakınlaştırdı. Washington yönetimi ile Ankara arasındaki uzlaşı takvimi işlemiyor. ABD'nin terör örgütü PKK/PYD’ye desteği sürerken bir yanda da işgal edilen yerlerdeki üs kurma çalışmaları hız kazandı.

Türkiye terörle mücadelede uzun zamandan bu yana önleyici operasyon faaliyeti yürütüyor.

Yeni dönemde ise PKK tehdidi aynı zamanda ortak operasyonlarla engelleniyor. Son operasyon İran-Türkiye sınırında PKK'ya karşı yapıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da operasyonun süreceği mesajını verdi.

Peki, sınır hattındaki terör tehdidi ne boyutta?

Uzmanlara göre bölücü terör örgütü PKK için İran sınır hattı geçiş güzergahında yer alıyor. Irak'n kuzeyindeki teröristlerin zaman zaman İran üzerinden Türkiye'ye geçiş yaptığı belirtiliyor. İran-Türkiye sınırında PKK kamplarının olmadığını ifade eden uzmanlar, belirli aralıklarla teröristlerin Hakkari, Şemdinli ve Van'a sızma girişiminde bulunduğunu değerlendiriyor.

Milliyet'in haberine göre de; Hakkâri’nin Şemdinli ilçesi ile Van’ın Başkale ilçesinin karşısında bulunan İran topraklarındaki operasyon hem havadan hem karadan düzenlendi. PKK’nın İran uzantısı PJAK’ın bulunduğu bölge de hedef alındı.

İran, operasyon sürecine Suriye'nin de dâhil olması gerektiğini savunurken Şam'dan önemli bir açıklama geldi. Suriye Savunma Bakanı Ali Eyüp PKK işgalindeki toprakları savaşarak alacaklarını vurguladı. Açıklama İran ve Irak Genelkurmay Başkanlarıyla Şam'da yaptıkları üçlü zirvenin ardından yapıldı.


ulusal.com.tr
 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P