banner1199

banner1197

ABD ve Rusya'dan diplomasi oyunları

Ukrayna'da tırmanan krizin ardından, ABD, Rusya sınırındaki ülkelere yöneldi. Yarın başlayacak NATO Zirvesi öncesi Amerika Başkanı Barack Obama Baltık ülkelerinden Estonya'ya gitti. Obama'nın ziyareti esnasında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kiev ile Moskova arasında kalıcı ateşkes için anlaşmanın sağlandığını duyurdu. Ancak bu habere Putin'in danışmanı Dimitri Peskov'dan yalanlama geldi.

GÜNDEM 03.09.2014, 18:48 03.09.2014, 17:49
ABD ve Rusya'dan diplomasi oyunları
Yarın başlayacak ve 5 Eylül'de sonra erecek NATO zirvesi öncesinde önemli gelişmeler yaşandı.

Amerika Başkanı Barack Obama Rusya'ya komşu Baltık ülkelerini ziyaret etti. Obama, Rusya ile aralarında soğuk rüzgarlar esen Estonya'nın başkenti Tallinn'e gitti. ABD Başkanı burada Estonya Devlet Başkanı Toomas Hendrik IIves (Tomas Hendrik İlves) , Litvanya Devlet Başkanı Dalia ( Daleh Griboskeyete ) Grybauskaite ve Letonya Devlet Başkanı Andris Berzins'le ( Andris Berzins ) görüştü.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırdığını öne süren Obama, Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleriyle Rusya’ya karşı güvenlik konusunda işbirliği mesajları verdi.

Estonya'yla yakın ilişkisini "Estonya asla yalnız kalmayacaktır. Bu bozulamaz, sarsılmazdır ve sonsuza kadar devam edecektir" şeklinde ifade eden Obama, NATO üyesi olan Estonya, Letonya ve Litvanya'ya, daha fazla hava kuvveti birliği ve uçak sözü verdi. Obama bu birliklerin konuşlandırılacağı yere de işaret etti. ABD Başkanı, Estonya'nın Amari Hava Üssü'nün bu askeri birlikler için ideal bir yer olduğunu savundu.

Obama'nın Estonya ziyareti sırasında ilginç bir gelişme yaşandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun basın ofisinden, Rusya ile "kalıcı ateşkes" konusunda anlaşma sağlandığı duyuruldu.

Ukrayna'nın iç meselelerine karışmayacağını her fırsatta dile getiren Moskova ise, Kiev'in iddiasını yalanladı. Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, ateşkes için resmen anlaşmaya varamayacaklarını, çünkü Rusya'nın bu çatışmanın bir tarafı olmadığını" ifade etti.

Kremlin'den gelen yalanlama üzerine Kiev bir önceki açıklamasını düzeltti. Poroşenko'nun ofisinden ateşkesin sağlanmadığı, sadece ateşkes süreci üzerinde anlaşıldığı duyuruldu.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P