banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

ABD'den Doğu Akdeniz hamlesi

ABD, Doğu Akdeniz'de tartışılacak bir hazırlık içerisinde. Silah ambargosunun kaldırılmasından yararlanan Washington, Güney Kıbrıs kesimindeki İngiliz üslerine asker ve silah göndermeye hazırlanıyor. Kararın gerginliği tırmandıracağını belirten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, "Bu girişim bölgede Rus etkisini azaltmaya yönelik bir adım" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 12.01.2020, 15:52 12.01.2020, 15:56
ABD'den Doğu Akdeniz hamlesi

Yunanistan'a çok sayıda üs kuran ABD, Güney Kıbrıs Yönetimi'nde konuşlanacak.

Silah ambargosunun kaldırılması ile hazırlıklara başlayan Washington'un Doğu Akdeniz planları ortaya çıktı. 

ABD ordusu olağanüstü durumlarda vatandaşlarını ve diplomatlarını tahliye etmek bahanesi ile adaya yerleşmey hazırlığı yapıyor. 

ABD’nin hızlı intikal gücü Rapid Deployment Force'un İngiliz üslerine yerleşerek Doğu Akdeniz'de yeni bir savunma alanı inşaa etmek istediği belirtiliyor. 

Acil insani müdahale adı altında Güney Kıbrıs'a gönderilece RDF'e savaşta belirlenen bölgelere zor kullanarak girme kabiliyeti ile biliniyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, "Bu girişim bölgede Rus etkisini azaltmaya yönelik bir adım" diyerek tepki gösterdi. 

Habertürk'e konuşan Özersay,  "Ancak Doğu Akdeniz’de tavrını Kıbrıslı Rumlardan yana koyan ve onların sırtını sıvazlayan ABD, Ada’da çözümsüzlük ve gerginliğe yönelik bir adım attı" dedi. 

ABD'nin kararı Rus Yönetimin'de kaygı yarattığı belirtiliyor. Muhalifet kanadı AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu “Suçlu yine aynıdır. Önceki yıllarda Irak’ta,  Afganistan’da, Libya’da ve Suriye’de kan döken, bugün de İran’ı yeniden hedef alan ABD’dir” ifadelerini kullandı. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P