banner1199

banner1197

Abdullah Ağar terör örgütünün lojistik desteğine vurulan darbeyi değerlendirdi

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar Şırnak İncebel Dağları'nda devam eden operasyonda teröristlerce kullanıldığı belirlenen 26 mağaradaki aramalarda çok sayıda silah, teçhizat ve mühimmat ele geçirilmesini değerlendirdi.

GÜNDEM 10.05.2017, 09:31
Abdullah Ağar terör örgütünün lojistik desteğine vurulan darbeyi değerlendirdi

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Şırnak İncebel Dağları'nda devam eden operasyonda teröristlerce kullanıldığı belirlenen 26 mağaradaki aramalarda çok sayıda silah, teçhizat ve mühimmat ele geçirildi.

Bugüne kadar en kapsamlı silah ve malzemenin ele geçirildiği, bölücü terör örgütüne en büyük darbenin vurulduğu operasyon, zor arazi ve hava şartlarına rağmen 21 gündür aralıksız sürüyor. Operasyonda teröristlerce kullanıldığı belirlenen şimdiye kadar 26 mağara tespit edildi.

Operasyonu değerlendiren Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, "Mehmetçik Kato'da 26’ncı kümesi patlatmış! 26ncı mağarada 16 uzun namlulu silahla birlikte, 35.000 Biksi, 14.700 Kaleş, 350 doçka, 70 Kanas mermisi ele geçirmişler. Miktarlar bir kez daha çok büyük. Özellikle Biksi mühimmatı anlamlı... Sızma, baskın, pusu, taciz gibi eylemlerde destek silahı olarak kullanılan, ateş baskısı sağlayan ve kudreti kaleş mermilerine oranla daha yüksek olan ve daha uzak mesafeye gidebilen Biksi mühimmatının bu denli yüksek miktarda ele geçirilmesi önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

Ağar'ın yorumu şöyle:

Mehmetçik Kato'da 26’ncı kümesi patlatmış!

26ncı mağarada 16 uzun namlulu silahla birlikte, 35.000 Biksi, 14.700 Kaleş, 350 doçka, 70 Kanas mermisi ele geçirmişler.

Miktarlar bir kez daha çok büyük.

Özellikle Biksi mühimmatı anlamlı... Sızma, baskın, pusu, taciz gibi eylemlerde destek silahı olarak kullanılan, ateş baskısı sağlayan ve kudreti kaleş mermilerine oranla daha yüksek olan ve daha uzak mesafeye gidebilen Biksi mühimmatının bu denli yüksek miktarda ele geçirilmesi önem taşıyor.

Ayrıca bu mühimmatın ‘niteliğinin ve kalitesinin bozulmasını engelleyen su ve hava geçirmez orijinal kutularında” olması dikkat çekiyor. 100 kadar orijinal box’ın içindeki bu mühimmat dağ koşullarında onlarca yıl hiç bozulmadan depolanabilir.

...

Ayrıca bu silah ve mermilere ek:

3 anti-tank mayını (-ki her birinin, altında patladığında 50-60 tonluk tankı metrelerce havaya bir özelliği vardır),

26 adet 60 mm.lik havan mühimmatı,

100 adet havan mühimmat başlığı,

EYP yapımında kullanılan çok sayıda entegre devre (her biri bir patlama demek olan yüzlerce fünye, kablo vs.) , ve yüklü miktarda yaşam malzemesi var.

...

Mehmetçik mi?

O Kato da zaten devamdaydı.

Halen devamda...

Sadece orada da değil aslında. Dağın taşın her bir tarafında.

Her an ve her zamanda!

Biz onları sadece medyaya düşen haberlerinde duyarız.

...

22 gündür süren 2.900 m. yükseklikteki Kato-İncebel dağı operasyonlarda daha önce 25 mağara içinde 18 değişik cins ve menşeide “319 silah”, “farklı çap ve kalibrede 108.293 mermi”, “240 el bombası”, “240 anti tank - antipersonnel RPG mühimmatı”, “199 havan mermisi”, “16 anti-tank mayını”, “4 tondan fazla patlayıcı” ve “toplamda 168 kalemden oluşan binlerle ve tonlarla ölçülen yiyecek, giyecek, yaşam, inşa, ilk yardım, haberleşme, yakıt, kaçakçılık malzemesi” ele geçirilmişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P