banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Abhazyalılar geleneksel "Demircilik Bayramını" kutladı

Yeni yılın bolluk bereket getirmesi için dualar edildi, lokmalar dağıtıldı. Abhazyalılar geleneksel "Demircilik Bayramını" kutladı. İstanbul Abhaz Kültür Derneğinde düzenlenen etkinliğe katılım yoğundu.

GÜNDEM 14.01.2020, 20:13
Abhazyalılar geleneksel "Demircilik Bayramını" kutladı

Dünyanın Yaraıtılış günü ve Ajırnıhüa "Demircilik Bayramı" olarak kabul ettikleri yeni yılı çoşkuyla kutladılar. 

Nart Destanı göre çekiç, örs, demircilik sanatına has ritüellerle karşıladılar yeni yılı. İstanbul'da yaşayan Abhazyalılılar yeni yıla renkli görüntülerle girdi.

Abhazya geleneklerine göre 13 Ocak'ta kutlanan yeni yılın ayrı bir önemi var. Abhazlar o günü demirci efsanesine göre bayram olarak kutluyor.

Abhazların binlerce yıl önce inandıkları tanrılardan birisi de Şiafü. İnanışlarına göre, bu tanrı, demirciliği koruyan bir tanrı. Demirciler eski Abhazlar için eşi bulunamaz ustalar... Bu yetenek o zamanlarda çok değerliydi.

Demiri ne kadar eski zamandan beri kullandıkları Nart destanlarına da yansıyor...

Geleneklerine düşkün olan Abhazlar, bolluk ve bereket için Anuhare duası ediyor. Duayı eden kişi bir çubuğa asılı olan kalp, ciğer ve ekmekten herkes adına birer lokma alıyor.

Etkinlikte ayrıca Abhaz sanatçılar, kültürlerine özgü şarkıları seslendirdi. Derneğin halk dansları topluluğu da bir gösteri sundu. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P