banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Adalet Bakanı Gül: Yargı sadece hukukun emri altındadır

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, FETÖ'ye karşı siyasi partilerin ve devlet kurumlarının topyekun mücadele etmesi gerektiğini söyledi. FETÖ'nün siyasi ayağıyla mücadeleye ilişkin önemli mesajlar veren Gül "Kimsenin bağışıklığı yok. A Partisi B Partisi olmaz. Gereken yapılır" dedi. Bakan Gül, yargının hiçbir ideolojinin değil sadece hukukun emri altında olduğunu vurguladı.

GÜNDEM 10.01.2020, 19:40 10.01.2020, 19:44
Adalet Bakanı Gül: Yargı sadece hukukun emri altındadır

FETÖ ile mücadele, hak ihlalleri dosyaları, nafaka tartışmaları, kadına şiddet ve yargı reformundaki son durum…

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 2019 yılındaki yargı gelişmelerini değerlendirmek üzere basın temsilcileriyle bir araya geldi.

FETÖ ile mücadelede rehavet uyarısı yapan Gül, terör örgütüyle siyasi partilerin ve devlet kurumlarının topyekun mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Gül, FETÖ'nün siyasi ayağına yönelik tartışmalara ilişkin de konuştu. Gül, "Kimsenin bağışıklığı yok. A Partisi B Partisi olmaz. Mesleğine, ırkına bakılmaz. Suçlu bulunan kişi için gereken yapılır" dedi.

Bakan Gül, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de faaliyetleri ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki hak ihlali dosyalarını da değerlendirdi.

Adalet Bakanı, son dönemde sıkça tartışılan süresiz nafaka ve kadına yönelik şiddet konularına ilişkin de konuştu. Tarafları mağdur etmeyecek bir nafaka sistemi üzerinde çalışıldığını açıklayan Gül, şiddetin daha yaşanmadan engellenmesi için çalışmalar yapıldığını duyurdu.  

Yargı reformu kapsamında 2020'de yeni düzenlemeler yapılacağını ifade etti Gül. Hakim ve savcı yardımcılığının getirilmesi, hukuk fakültelerine giriş sıralamasının 190 binde 125 bine çekileceğini kaydetti.

Bakan Gül'ün değerlendirme toplantısı kameralara kapalı olarak devam etti. Bu bölümde Gül'e HDP'nin PKK ile bağı nedeniyle kapatılması taleplerini nasıl değerlendirdiği soruldu.

HABER: GÜRKAN DEMİR KAMERA: SABRİ KARA 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P