banner1199

banner1197

AKP İsrail'e aracı oldu!

Irak Petrol Bakanlığı Bölgesel Kürt Yönetimi'ni, İsrail’e petrol satmak ve ülkeyi 34 milyar dolar zarara uğratmakla suçladı. Açıklamada Türkiye'ye de uyarı yapıldı. "Türkiye Irak’ın doğal kaynaklarıyla ilgili egemenliğine saygı duymalıdır. " denildi.

GÜNDEM 10.06.2014, 18:56 10.06.2014, 18:19
AKP İsrail'e aracı oldu!
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Türkiye üzerinden dünya piyasalarına petrol satma girişimine Irak merkezi hükümeti sert tepki gösterdi.

Bölgesel Kürt Yönetimi'ni, İsrail'e petrol satmak ve ülkeyi 34 milyar dolar zarara uğratmakla suçlayan Irak Petrol Bakanlığı, Türkiye'ye kritik bir uyarı yaptı.

"Türkiye Irak’ın doğal kaynaklarıyla ilgili egemenliğine saygı duymalıdır. Türkiye, 2010 yılında Irak ile bir petrol anlaşması imzaladı. Bu anlaşma Irak petrolünün Ceyhan Limanı’ndan gönderilmesini öngörüyor. Türkiye, bu anlaşmanın içeriğine bağlı kalmalıdır. Doğal kaynaklarımızı korumak için tedbirlerimizi artıracağız"

Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, petrolün İsrail'e kaçak yollarla satıldığı vurgulandı.

"Kürdistan bölgesinin sattığı petrolün İsrail rafinerilerine ulaştığını ispatlayan belgeler var. Ancak iletişim kurduğumuz ilgili tarafl arın hiçbirisi Kürdistan bölgesel hükümetinin İsrail’e petrol sattığına dair bilgi ve belgelere ilişkin konuşamamıştır. Petrol satışından elde ettiği para da takriben 19 milyar 701 milyon dolardır. Bu para Irak maliyesine teslim edilmemiştir"


ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P