banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

AKP'li Şentop: AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz

AKP milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop: Anayasa Mahkemesi'nin kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz

GÜNDEM 30.05.2018, 11:52 30.05.2018, 13:06
AKP'li Şentop: AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz

AKP milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, "AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz.Buradaki mesele oy pusulası YSK'dan gelmiş ki filigramlı kağıtlardır. Zarflar öyle. Bu konuda sorun olacağını düşünmüyorum. Birleştirmelerle ilgili kararı seçim kurulu veriyor." dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, NTV yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Şentop, Anayasa Mahkemesi'nin seçim güvenliğine ilişkin alacağı kararın seçimin iptali sonucunu doğurmayacağını söyledi.

'İPTAL KARARI GELİRSE YSK TEAMÜLLERİ UYGULAR'
Şentop şunları kaydetti: "Seçimi etkileyecek hiçbir şey yok burada. Bunlar seçimin uygulanmasıyla ilgili düzenlemeler. Eğer bunlarla ilgili varsayalım ki AYM iptal kararı verdi, o zaman YSK bugüne kadarki teamülleri uygulayacaktır bunların yerine. YSK’ya kanunla, seçimlerin yönetimi ve denetimiyle ilgili genel bir yetki veriyoruz. YSK, kanunda olmayan hususlarla ilgili de prensip kararları alarak uygulamalar yapabilir. AYM ne yönde karar verirse, bu seçimlerin yapılmaması doğrultusunda bir karar olmaz.
Peki AYM bunlarla igili ne karar verebilir, yarın göreceğiz ama CHP’nin itirazlarını biliyoruz. Komisyonda da tartıştık bunlar. Mühürlerle ilgili konuda 1984’den bu yana açık bir uygulama var. Sadece mühür bulunmadığı için oy pusulalarının ve zarfların iptal edilmediğini biliyoruz zaten. Bu bir sahtecilik iddiası değil. Zarflar ve pusulalara sahte iddiası varsa kanunda zaten hüküm mevcut. Ama zarf ve oy pusulalarının sahne olduğunu iddia eden yok. Sadece mühür eksikliği nedeniyle seçmenin iradesinin iptal edilmesini engellemek için biz bu hükmü getirdik.
Birleştirmelerle ilgili de kararı YSK veriyor. Önemli olan seçmeinin gizli oy ilkesini ihlal etmeyecek bir ortamı sağlamaktır. PKK terör ögütü bir köye gidiyor ve 100 seçmen varsa köyde ‘bizim partimize yani HDP’ye çıkacak’ diyor. ‘Farklı oy çıkarsa, malınıza canınza zarar veririz’ diyor. AK Parti’ye oy çıktığında ahırtarın yakıldığını, hayvanlara zarar verildiğini biliyoruz. Biz bunların önüne geçmek için düzenleme yaptık, karar YSK’nındı ve gelen taplerle ciddi görülmüşse bu yönde karar verilmiştir."
Anayasa Mahkemesi, CHP'nin ittifak yasasındaki seçim güvenliğine ilişkin maddelerle ilgili iptal talebini yarın karara bağlayacak.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P