banner1199

banner1197

AKP'nin anayasa değişikliği teklifi haftaya görüşülecek

Meclis'in dokunulmazlık mesaisi ertelendi. Perşembe günü görüşülmesi beklenen AKP'nin dokunulmazlıkların kaldırılması için Meclis'e verdiği Anayasa değişikliği teklifi haftaya Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek. Ertelemenin gerekçesi ise Hükümetin, Siyasi Etik Kanunu teklifini Genel Kurul'dan öncelikli olarak geçirmek istemesi.

GÜNDEM 20.04.2016, 14:20 20.04.2016, 16:22
AKP'nin anayasa değişikliği teklifi haftaya görüşülecek
AKP'nin dokunulmazlıkların kaldırılması için Meclis'e verdiği Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri bir hafta ertelendi. Değişiklik, Perşembe günü Meclis Anayasa Komisyonu'nda ele alınacaktı. 

Görüşmeleri erteleyen AKP'nin gerekçesi ise, Avrupa Birliği kriterlerinden olan Siyasi Etik Kanunu teklifini Genel Kurul'dan öncelikli olarak geçirmek istemesi. Hükümette, dokunulmazlıkların kaldırılması için verilen teklifin, tek maddeden oluşması nedeniyle komisyon sürecinin fazla uzamayacağı görüşü de var.

Teklif, Anayasa'nın 83'üncü maddesine geçici madde eklemeyi hedefliyor. Eklenecek madde de Karma Komisyon, Meclis Başkanlığı, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı'ndaki dosyaların işleme konulmasını kapsıyor.

Anayasa değişikliği teklifi, komisyondan sonra Genel Kurul'da görüşülecek. Genel Kurul'da değişikliğin sağlanabilmesi için 367 milletvekilinin "Evet oyu" vermesi gerekiyor. 316 oya sahip AKP'ye 367'yi bulmak için de CHP ve MHP destek vereceğini açıklamıştı. Ancak partilerde fire tedirginliği var.

Önerinin yasalaşması durumunda, fezleke dosyaları 15 gün içinde mahkemelere gönderilecek. Fezlekeli 129 vekilin yargılanmasına da Mayıs ayında başlanması bekleniyor. 

Fezlekeli milletvekillerinin 51’i CHP, 45’i HDP, 25’i AKP, 7’si de MHP’li. Fezlekesi olmayan tek parti lideri ise Başbakan Ahmet Davutoğlu. Hakkında en fazla fezleke bulunan milletvekili ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş.


ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P