banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten Venezuela açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Hiçbir ülke Venezuela’ya ya da başka ülkeye devlet başkanı “atayamaz.” Demokrasi ile yönetilen ülkelerin, başka bir ülkeye “atama” yoluyla devlet başkanı seçmeleri tam bir saçmalık ve saldırganlıktır. Bu eylem, gayrı meşru bir eylemdir" açıklaması yaptı

GÜNDEM 24.01.2019, 12:33 13.02.2019, 17:51
AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten Venezuela açıklaması

ABD Başkanı Trump'ın muhalefet lideri Guaido'yu "Venezuela geçici başkanı" ilan etmesinin ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten açıklama geldi.

Çelik açıklamasında şunları belirtti:

"1)Hiçbir ülke Venezuela’ya ya da başka ülkeye devlet başkanı “atayamaz.” Demokrasi ile yönetilen ülkelerin, başka bir ülkeye “atama” yoluyla devlet başkanı seçmeleri tam bir saçmalık ve saldırganlıktır. Bu eylem, gayrı meşru bir eylemdir

2)Darbe ile işbaşına gelen ve seçilmiş Cumhurbaşkanını hapse atan birine “kırmızı halı serenler”, kendi halkını katleden bir başkasıyla “diyalog”tan bahsedenler, başka bir ülkenin devlet başkanını atamaya çalışıyorlar.

3)Atadıkları kişiye “geçici devlet başkanı” ünvanı vermişler. Dünya siyaset tarihine geçecek en saldırgan kavramlardan biri olacak “geçici devlet başkanı” tabiri. “Geçici devlet başkanınız budur” demek, o halka hakaret etmektir.

4)Venezuela’daki seçimleri beğenmeyenler, bir başka ülkede darbeyle iş başına geleni kırmızı halıyla karşılıyor, kendi halkını kimyasal silahlarla katleden bir diğeri ile diyalog yolları arıyor. Bunlar “kalıcı” oluyor. Kendi beğenmediklerinin yerine ise “geçici” başkan atıyorlar.

5)Modern zamanlarda çok siyasi yalan dolan görüldü. Ama eğer “yalan çağı” diye bir şey olsaydı, bunun başlangıç tarihi, “atama” yoluyla “geçici devlet başkanı tayin etmek” olurdu.

6)Bir ülkeye devlet başkanı atama çılgınlığına düşenlerin pek çok çıkar hesabı olduğu açıktır. Ama uğraştıkları ülkenin halkının yararına bir hesap içinde olmadıkları açıktır.

7)Atama yoluyla Venezuela halkına devlet başkanı tayin etmek o halka hakarettir. Bu hakaretin peşinden gidenler, Latin Amerika’nın özgürlük ışığı “Simon Bolivar yaşasaydı nasıl davranırdı” diye düşünsünler ve aynaya uzun uzun baksınlar."

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P