banner1199

banner1197

AKP'den İstanbul için yeni hamle

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz İstanbul'da son duruma ilişkin açıklama yaptı. Yavuz, "Şu an itibariyle aradaki fark 16 bin 442'ye düştü" dedi. Yavuz'dan, "38 ilçede oyların yeniden sayılmasını isteyeceğiz" diye konuştu

GÜNDEM 07.04.2019, 19:08 22.04.2019, 21:38
AKP'den İstanbul için yeni hamle

AKP İstanbul İl Başkanlığı, İstanbul'daki 38 ilçede oyların yeniden sayılması talebine ilişkin dilekçesini, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gönderilmek üzere İl Seçim Kurulu'na verdi.

AKP İstanbul İl Başkanlığından alınan bilgiye göre, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin 38 ilçede oyların yeniden sayılması talebinde bulunuldu.

Bu konuda hazırlanan itiraz dilekçesini AK Parti İstanbul İl Başkanlığı yetkilileri, YSK'ye gönderilmek üzere İstanbul İl Seçim Kurulu'na sundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, basın toplantısında, dün Beyoğlu'ndaki tüm oyların sayılması için YSK nezdinde girişimde bulunduklarını hatırlatarak, "Henüz bir karar verilmedi. Bildiğim kararıyla da görüşülmedi. Bugün ise 38 ilçeye ilişkin oyların tamamı sayılsın diye İl Seçim Kurulu üzerinden YSK'ye müracaat etmiş olacağız." açıklamasında bulunmuştu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un açıklaması şöyle;
"Sayın basın mensupları son bilgileri YSK kayıtlarına dayanarak açıklıyoruz; Yasamız kapsamı belirlemiş, çok net biçimde süreci ortaya koymuş, sadece bu seçimde değil, her seçimde partiler bu hakları yargı gözetiminde kullanmıştır. Ve itiraz süreci de yine yargı gözetiminde yapılan yasal işlemlerdir. İlçe, il ve Yüksek Seçim Kurulları sıralamasıyla bu hak kullanılıyor.

Maddi hata düzeltimi yolundaki gayret ve çalışmamız devam etmektedir. Tespitlerimiz sürdükçe seçim kurullarına başvurarak düzeltilmesini sağlıyoruz.

Ortada şaibe var. Niçin var onu da birazdan açıklamak istiyorum.

Biz ilçe seçim kurulu kararına karşı tüm oylar sayılsın diye yaptığımız talebe ilişkin il seçi kurulan gittik. Burası da tümü sayılsın demedi ancak "o sayımda torba içerisinde maddi usulsüzlük görürseniz tamamını sayın" dedi.

Beyoğlu'nda tüm oyların sayımı için bir müracaatımız oldu ilçe seçim kuruluna. Bugün de 8 ilçeye ilişkin oyların tamamı sayılsın diye müracaat etmiş olacağız.

Bakınız bazı rakamları sizinle paylaşmak istiyorum tam bu noktada. Biz bu işte bir gariplik var dedik baştan veri. Bakın geçersiz oy örneğine bakalım. Geçersiz oyların sayısı 274 Büyükşehir belediye seçimine ilişkin geçersiz oy sayısı 314 bin. 40 bin fark var. Salt buraya baksak bile bir gariplik olduğunu hissediyor insan.

Yüzde 70 geçersiz oy sayımı bitti. Bu sayımda sadece geçersiz sayımından ilçe seçim kurulları nezdinde belirlenerek AK Parti lehine kaydedilen oy sayısı 4 bin 343'tür.

Bakınız buradaki farka bakın. Şu ana kadar 14 bin 456 oy başka taraflara kaydedilmişken. Başka derken de nereye kaydedildiğini anlıyorsunuz. Bütün bu gayrete değmez miydi? Fazlasıyla değerdi. Biz 1 oy dahil vatandaşın oyunu gerekli yere gitmesi konusunda uykusuz geceler geçirmeye razıyız. Ve bu oylara sahip çıktık. Herkesin iradesine

İrade gerçekleşsin ve ortaya çıksın. Açmayalım, kurcalamayalım gibi çıkışların altında ne yatıyor? Acaba daha karıştırırsak altından farklı şeyler çıkacak diye mi korkuyor birileri acaba? Gördüğünüz gibi CHP'ye de yazılmış oylar var. CHP'ye de yazılmış oylar var 3485, AK Parti lehine 14456 fark ne kadar? 10 binin üzerinde.

Peki şuandaki TOPLAM fark ne kadar?

O 30 binleri bulan telaffuz edilen 29 binden şuanda fark 16 bin 442. Farkı görüyor musunuz? Demek ki arada 10 bin oy olsaydı, 14 bin olsaydı şuan çoktan öne geçmiştik.

Maltepe ilçesinde yasa gereği 3 bin 124 kişi mülki idare kısmından veriliyor. Seçim kurulu bunun bir kısmını buradan alıyor. Ama dışarıdan 600 küsur kişiyi dışarıdan alıyor. Büyükçekmece'de de aynı şekilde 284 kişi dışarıdan alınmış.. Kamu görevlisi olmak zorunda olan isimlerin içinde kamu görevlisi olmayan, şehir dışından olmaması gerekirken bu şehirden olmayanlar var. Belediye işçileri var. Bu kadar şey üst üste nasıl gelir? Bütün ilçelerde var.

Biz diyoruz ki sandık başlarında kaydırmalar var. Ve hiç normal kaydırmalar değil. Bu kadar ince işçiliği başarmak kolay bir şey mi? Orada bir şeyler oldu diyoruz. Bu kadar usulsüzlük yapılmışsa, bu kadar kanuni çerçevenin dışına çıkılmış ise bunun adı nedir? Böyle dahası var dahası var.

Ben o zaman sonucu söyleyeyim yani nedir bu? Bunun adı şaibedir. Ama şöyle de diyebiliriz. Organize bir usulsüzlük var arkadaşlar. Kişi ötesinde bir organize iş var bu işin içinde. Bu işi YSK'ya yıkmayalım

Biz 38 ilçede tüm oyların sayılması için başvuruda bulunacağız.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P