banner1199

banner1197

Antalya'da orman yangını! Karadan ve havadan müdahale edildi

Antalya’da orman yangını çıktı. Kumluca ilçesi Mavikent Mahallesi Karaöz mevkiinde çıkan yangın rüzgarın etkisiyle yayıldı. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri karadan ve havadan müdahale etti. Bazı seraların da zarar gördüğü yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Çıkış nedeni ise henüz belirlenemedi.

GÜNDEM 17.09.2018, 15:20 17.09.2018, 18:53

Antalya’da koca orman, alevlerin arasında kaldı.

Kumluca İlçesi Mavikent Mahallesi Karaöz mevkiinde, sabah saatlerinde yangın çıktı. Henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle yayıldı.

Yangına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri karadan ve havadan müdahale etti. 7 yangın söndürme helikopteri, 4 amfibik uçak, 50 arazöz ve 6 iş makinesi kullanıldı, yaklaşık 300 orman işçisi  yangını kontrol altına alabilmek için yoğun çaba harcadı.

Kumluca ve çevre ilçelerin belediyelerine ait itfaiye araç ve ekipleri de yangın söndürme çalışmalarına destek verdi.

Denize yakın bir bölgede etkili olan yangında, uçak ve helikopterler sıklıkla su alarak alevlerin üzerine bıraktı.  

Yangının çıkış noktasına ulaşımın güç olması nedeniyle ekipler, sık kızılçam alanında yol açma çalışması da yaptı.

Örtü altı üretimin merkezlerinden biri olan ilçede, yangın sebebiyle bazı seralar da zarar gördü. Ekipler, yangının daha büyük bir alana yayılmaması için hala mücadele veriyor.

Orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Seralara yakın bir yerden başladığı tahmin edilen yangının çıkış nedeni belirlenmeye çalışılıyor.

Bazı seralar da zarar gördü

Bazı seralara zarar veren yangının daha büyük bir alana yayılmaması için ekipler yoğun mücadele veriyor. 

Güvenlik önlemleri alan jandarma ekipleri de vatandaşların yangın bölgesine yaklaşmasına izin vermiyor.

Bu arada, seralara yakın bir yerden başladığı tahmin edilen yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi.


Pakdemirli: Kumluca'daki yangın kontrol altına alındı
 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya'nın Kumluca ilçesindeki orman yangınıyla ilgili, "Gece itibarıyla iklimsel koşullarda hızlı bir değişiklik olmazsa yangın kontrol altında diyebiliriz." dedi.
Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğüne ait helikopterle yanan alanları ve söndürme çalışmalarını havadan inceledi. Telsizden yer ve hava ekiplerine anons yapan Pakdemirli, "Siz uyumadan biz de uyumayacağız. Allah yardımcınız olsun." ifadelerini kullandı. 
Helikopterle Mavikent Mahallesi'ndeki piste gelen Pakdemirli, buradaki yangın yönetim aracında, Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici'den bilgi aldı. 
Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Pakdemirli, saat 10.25'te çıkan yangına, bakanlığa bağlı ekiplerin saat 10.35'te ilk müdahalede bulunduğunu söyledi. 
Bölgede nemin yüzde 30'larda olması, rüzgarın ise saatte 30 kilometre hızla esmesi ve yön değiştirmesinin söndürme çalışmalarını olumsuz etkilediğini dile getiren Pakdemirli, "Bu tarz bir yangına müdahale ettiğimizin çok üstünde hava aracı ve yer ekipleriyle müdahale ediyoruz. Şu an itibarıyla 5 uçak, 9 helikopter, 90 arazöz, 8 dozer, 300 yangın işçisiyle söndürme çalışmalarını sürdürüyoruz. 100 yangın işçisi de yolda." diye konuştu. 

"70 hektar ormanlık alan ve 100 dönüm sera alanı etkilendi"
Pakdemirli, devletin tüm kurumlarıyla yangın bölgesinde olduğunu, belediyelerin de söndürme çalışmalarına destek verdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Yaklaşık 70 hektar ormanlık alan yangından etkilenmiş gözüküyor. 100 dönüm kadar sera alanı etkilendi ancak yukarıdan baktığımızda seralardaki etkinin minimal düzeyde olduğu gözüküyor. Yangında bir köy evi ve ahır da zarar gördü. Zararların çoğu kısmi zararlar. Gece itibarıyla iklimsel koşullarda hızlı bir değişiklik olmazsa yangın kontrol altında diyebiliriz."
Yangının neden çıktığıyla ilgili araştırmaların sürdüğünü aktaran Pakdemirli, şu ana kadar kendilerine ulaşmış herhangi bir yaralı veya can kaybı bilgisinin olmadığını vurguladı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P