banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Askeri Casusluk Davası'nda bir skandal daha ortaya çıktı.

Genelkurmay Başkanlığı emekli personellerin her yıl düzenlediği TCG Yavuz Gecesi listesine "gizli belge" dedi, özel görevli savcı casusluk davası açtı

GÜNDEM 13.06.2014, 22:41 13.06.2014, 21:42
Askeri Casusluk Davası'nda bir skandal daha ortaya çıktı.
İzmir'deki "Askeri Casusluk" davasının ek klasörlerinden skandal bir Genelkurmay Başkanlığı raporu çıktı. Deniz Ulaştırma Üsteğmen Erdinç Yalvaç'ı casusluk sanığı yaptıran rapor bu kadar da olmaz dedirtti.

Genelkurmay Başkanlığı, bir dönem TCG Yavuz Fırkateyni'nde görev yapan emekli askerlerin anma gecesi için hazırlanan katılım listesine "gizli belge" dedi. Özel görevli savcı sadece bu rapara dayanarak üsteğmen hakkında casusluk davası açtı.

Hazırlanan iddianamede, Üsteğmen Erdinç Yalvaç'a "gizli bilgi ve belgeleri temin etmek" suçlaması yöneltildi. Dosyada Yalvaç hakkında başkaca bir suçlama ve belge de yer almadı. Ulusal Kanal'ın edindiği bilgiye göre liste; 17 Temmuz'da düzenlenen TCG Yavuz Gecesi'nin duyuru listesinden ibaret.

Yalvaç'ın ailesiyle kaldığı evde yapılan aramada babasına ait bilgisayarın da imajı alındı. Emekli Deniz Astsubay olan baba Abdullah Yalvaç'a ait bilgisayarda 1991/1992 yıllarında TCG Yavuz Fırkateyni'nde beraber görev yaptığı silah arkadaşlarını listesi bulundu.

Listede 23 yıl önce Yavuz gemisinde görev yapanların isimleri ve telefon numaraları yer alıyordu. Savcılık listenin niteliğini Genelkurmay Başkanlığı'na sordu ve "gizli belge" yanıtını aldı. Karargahtan gelen raporda; hiç bir resmiyeti olmayan listenin "içeriği itibariyle açıklanması devlet yetkililerinin iznine tabi nitelikte" olduğunu belirtildi.

Savcılık soruşturması sırasında Genelkurmay Başkanlığı'na sorulan soruların yanıtlarından oluşan raporlar davanın seyrini temelden etkiledi. Davaya konu belgeler, karargaha gönderildi, niteliklerini soruldu. Alınan yanıtlarla hazırlanan iki iddianamede yüzlerce Türk Subayı casuslukla suçlandı.

Haber: Özer Sürmeli

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P