banner1199

banner1197

Bakan Akar'dan İncirlik Üssü açıklaması: İncelemer yapmayı teklif ettiler

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, dış politika ve terörle mücadeleye ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Türkiye'nin S-400 alması durumunda ABD'nin "Yaptırımlara başvuracağız" açıklamasına değinen Akar "Masada İncirlik ve Kürecik var" mesajı verdi. Türk askerlerinin eğitim için Rusya'ya gittiğini söyleyen Akar, İdlib sahasında HTŞ ve ÖSO'yu ayırmanın da zor olduğunu dile getirdi. Gündemde Irak ile ortak operasyon konusu da vardı

GÜNDEM 22.05.2019, 10:42 26.07.2019, 15:15

S 400 konusunda "Türk askerleri Rusya'da" dedi... ABD'nin yaptırımlarına karşı Ankara'nın kozlarını sıraladı... İdlib'deki hareketlilik ve bölgesel işbirliği de gündemindeydi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, dış politika ve terörle mücadeleye ilişkin önemli mesajlar verdi.

Yazılı ve görsel basının Ankara temsilcilerine iftar veren Akar, ABD ile gerilime neden olan S 400 füze savunma sistemlerinin alınmasına ilişkin önemli bilgiler paylaştı. S 400'ün alınması konusunda "Bu iş bitti" sözleriyle kararlılık mesajı veren Akar, Türk askerlerinin eğitim için Rusya'ya gittiğini kaydetti, önümüzdeki dönemde Rus teknisyenlerin de Türkiye'ye gelebileceğini ifade etti.

Türkiye'nin S-400 alması durumunda Washington yönetiminin Amerika'nın düşmanlarına federal yasalar kapsamında uygulanan CAATSA yaptırımlarına başvuracağına dönük açıklamalara da değinen Akar "Bazı şeyler konuşulduğu zaman onun sihri bozuluyor. Bunların hepsi masada, akıllarda, fazla şey yapmadan, hakkımızı hukukumuzu korumak için elimizden geleni yapacağız." yanıtını verdi.

Akar, füze savunma sistemleri konusunda Fransa'dan da sürpriz bir öneri geldiği bilgisini paylaştı. Fransa'nın Türkiye'ye Samp-T hava savunma bataryası yerleştirmek istediğini açıkladı. 

İdlib sahasındaki hareketlilik de Akar'ın gündemindeydi. El Kaide'nin Suriye kolu HTŞ, ÖSO ve sivilleri sahada ayırmanın zor olduğunu dile getirdi Akar. TSK'nın gözlem noktalarından çekileceği iddialarına ilişkin ise "Söz konusu değil" yanıtını verdi.

Atina zirvesine ilişkin de bilgiler veren Akar, 20 ile 25 Mayıs tarihleri arasında yapılacak görüşmelerin uzatılabileceğini kaydetti.

Hulusi Akar Irak ile ortak operasyon konusunun da görüşüldüğünü söyledi.

Ve PKK ve FETÖ ile mücadele. FETÖ temizliği ile TSK'nın zayıflamadığını, tersine güçlendiği söyledi. Bölücü terör örgütü PKK'nın da inlerinden çıkamadığını ifade etti.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P