banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Bakan da uyardı: Çok güçlü yağış bekliyoruz

GÜNDEM 28.09.2015, 16:41 28.09.2015, 16:46
Bakan da uyardı: Çok güçlü yağış bekliyoruz

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bitlis Tatvan'da askeri araca yönelik bombalı saldırıda yaralanan askerlerin durumunun iyi olduğunu söyledi. Bakan Eroğlu, "Daha dün gece Kandil'de bir takım inler vuruldu" dedi.

Bakan Eroğlu, Emirdağ- Davulga ve Aşağıkurudere taşkın koruma tesisi, Sandıklı Yayman, Daylık, Ürküt, Celiloğlu, Yavaşlar ve Alagöz köyleri taşkın koruma ve dere ıslahı projeleri, Hocalar İlçesi Akçadere Köyü taşkın koruma tesisi ve Hocalar Çok Programlı Anadolu Lisesi ile ağaçlandırma, toprak, muhafaza ve erozyon kontrolü yatırımlarını açıkladı.Bakan Eroğlu, yurt geneli için yapılan yağış uyarılarıyla ilgili Marmara özellikle de Trakya bölümünde çok güçlü yağış beklendiğini anlattı. Sonbaharla birlikte havaların soğumaya başladığını aktaran Bakan Eroğlu, "Meteoroloji artık çok ileri teknolojiye sahip. Dünyanın en ileri teknolojilerini kurduk meteorolojiye. Dünyada ilk 7'ye giriyoruz meteoroloji olarak. Meteorolojide daha önceden çok iptidai (ilkel) bir sistem vardı. Tahminler tutmuyordu. Ama şu anda yüzde 90'nın üzerinde bir tahmine ulaştık. Dolayısıyla herhangi bir yerde sıkıntı olacağı zaman hemen ikaz ediyoruz. Böylece can ve mal kayıplarına karşı tedbirler alınıyor. Kaldı ki biz bütün Türkiye'de aşağı yukarı 1500'den fazla dereyi ıslah ettik. Hızlı bir dere ıslahı yaptık. Dereleri estetik olarak yapın talimatı verdim" diye konuştu.

Trakya için şiddetli yağış beklentisi olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu, şöyle dedi: "Bilhassa Marmara Bölgesi'nde uyarıları yaptık. Bazı bölgelerde taşkın ihtimali var. Özellikle Marmara'nın kuzey, İç Ege, Göller Bölgesi ile Eskişehir, Rize, Artvin, Kars, Ardahan, Ağrı ve Doğu Akdeniz'in Toroslar mevkiinde sağanak yağış ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların özellikle Marmara Bölgesi'nde kuvvetli olmasını bekliyoruz. Şu anda metrekareye 50 kilograma kadar yağış bekliyoruz. Çanakkale, Kırklareli, Tekirdağ zaman zaman İstanbul'un bazı kesimlerinde çok kuvvetli hatta metrekareye 100 kilograma varan yağışlar bekliyoruz. Biz bütün kurumları uyardık. Gerekli tedbirleri alıyorlar. vatandaşlarımızın da bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor." (DHA)Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P