banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Bakan Soylu duyurdu: 81 ilimizin bütün ilçelerinde yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaya öncelikli trafiğe dair önemli açıklama yaptı. Soylu, "Bir bilinç oluşturulması için arkadaşlarımız çok önemli bir kampanya hazırlığı içindeler." dedi. Ayrıca Bakan Soylu, "Önümüzdeki zaman içinde yaya öncelikli trafik için devlet eylem yapacak. Bunu Türkiye'nin 81 vilayetinde, bütün ilçelerinde, bütün okullarının önünde, bütün meydanlarında, kavşaklarında gerçekleştireceğiz. Bu eylem insanlık adına, gelecek adına bir eylem olacak." ifadelerini kullandı

GÜNDEM 24.01.2019, 13:24 13.02.2019, 17:51
Bakan Soylu duyurdu: 81 ilimizin bütün ilçelerinde yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karayolları Trafik Kanununun 74'üncü maddesinde yapılan bir düzenlemeyle, araç sürücülerinin bir görevli veya trafik işareti bulunmayan yerlerde, kavşak giriş çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak ve buradan geçmek üzere olan yaya varsa onlara ilk geçiş hakkını vermek zorunda olduğunu hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Her şeyden önce bu kurala aykırı davranış içinde bulunan sürücülere 488 lira para cezası uygulanacaktır. Kanun 28 Ekim'de yürürlüğe girdi, yani hali hazırda geçerlidir. Bunun kamuoyuna etkin şekilde duyurulması, bu noktada bir bilinç oluşturulması için arkadaşlarımız güzel bir kampanya hazırlığı içindeler. Önümüzdeki günlerde Türkiye'nin en önemli devlet eylemlerinden birisini gerçekleştireceğiz.

Devlet eylem yapar mı? Evet, devlet önümüzdeki günlerde eylem yapacak. Gününü hazırladık. İnşallah önümüzdeki zaman dilimi içinde, bu yaya öncelikli trafik için devlet eylem yapacak. İnşallah bunu Türkiye'nin 81 vilayetinde, bütün ilçelerinde, bütün okullarının önlerinde, bütün meydanlarında, kavşaklarında gerçekleştireceğiz. Bu eylem insanlık adına, gelecek adına bir eylem olacak. İnşallah hiçbir ceza uygulamasına gerek kalmadan bu anlayışı bu aile hep birlikte başarılı bir şekilde gerçekleştirecek, başaracak."

"Maket trafik polislerine de başlayacağız"

Trafik denetlemeleri noktasında belki de en sempatik uygulamalarının, "Maket Trafik Araçları" projesi olduğunu aktaran Soylu, şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımız arasında, özellikle sosyal medyada bunlarla ilgili güzel espriler de döndü. Güzel de bir kabul gördüğünü ifade etmek isterim. Şimdi de inşallah maket trafiklerin yanı sıra maket trafik polislerine de başlayacağız. Geçen gün Anadolu'yu dolaşırken bir yerde gördüm, kendim de polis zannettim. İnanın o kadar güzel yapmışlar, o kadar güzel yerlere yerleştirmişler ki, hem uyarıcı hem denetleyici hem de kazaların azalmasında çok faydalı olan bir sonuç oluşturmuşlar."

Eğitim meselesinde de ciddi atılımlarının olduğuna dikkati çeken Soylu, "Milli Eğitim Bakanlığı ile koordinasyon sağlayarak okullarda toplam 417 bin 671 öğretmenle 172 bin 729 okul servis şoförü ve rehber personele eğitim verdik. Çünkü yarının trafik kullanıcılarını da bugünden doğru alışkanlıklarla donatmak zorundayız. 4,5 milyon öğrenciye eğitim verildi.  Bu yıl önemli bir kampanya ortaya koyup, 2 milyon öğrencimize eğitim vermek durumundayız. Hedefimiz 2 milyon." diye konuştu.

"En çok destek vermesi gerekenler sigorta şirketleri"

Bakan Soylu, 2011 ve 2018 yılları arasında 100 bin araç başına trafikte can kaybının yüzde 23,8'den yüzde 14,8'e düştüğünü dile getirerek, "Bu senedeki hedefimiz, inşallah yüzde 13,2'ye düşüreceğiz." dedi.

Sigorta şirketlerine de seslenen Soylu, "Bu kampanyaları en çok desteklemesi gereken sizlersiniz. Televizyonlara, gazetelere reklam vererek, sosyal mecralarda var olarak... Çünkü bunlar sizin hasar prim oranlarınızı düşürüyor." değerlendirmesini yaptı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P