banner1199

banner1197

Başbuğ: İç Güvenlik Yasası'nın Meclis'ten çıkarılması düşünülür

GÜNDEM 21.02.2015, 17:44 21.02.2015, 17:46
Başbuğ: İç Güvenlik Yasası'nın Meclis'ten çıkarılması düşünülür

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, İç Güvenlik paketiyle ilgili olarak, "Ümit ediyorum ki iktidar partisi, muhalefet ve kamuoyunun endişelerini dikkate alarak bu yasanın meclisten çıkarılmasını düşünür” yanıtını verdi. Başbuğ, milletvekili adaylığı için kendisine henüz bir teklif gelmediğini kaydetti.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, bir alışveriş merkezinde Kaynak Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı “Nasıl bir Türkiye?”yi okuyucuları için imzaladı. İmza törenine katılan kitapseverler Başbuğ ile fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. İmza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbuğ, kitapta özellikle askeri görevleri esnasındaki tecrübelerine değindiğini belirtti. Başbuğ “Kitabın son bölümde de nasıl bir Türkiye görmek istediğimizi, karşılaştığımız problemleri ve çözüm yollarını anlatmaya çalıştım. Düşündüğümüz şeyleri bu kitap aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmaktı amacımız” dedi.

“DEMOKRASİDE İDEAL ÇOĞULCULUĞU YAKALAMAKTIR”
“Anayasaya göre Türkiye Cumhuriyeti demokratik, sosyal, laik bir hukuk devletidir” diyen Başbuğ, “Tabii demokratik devlet niteliğine baktığımız zaman demokraside ideal çoğulculuğu yakalamaktır. Önemli olan çoğulculuktur” diye konuştu.

“İÇ GÜVENLİK YASASIYLA İLGİLİ KAMUOYU VE MUHALEFETİN CİDDİ ENDİŞELERİ VAR”
Başbuğ, mecliste tartışılan İç Güvenlik Yasası ile ilgili soruya, “İç güvenlik yasasıyla ilgili olarak bugün gerçekten muhalefet partilerinin ve toplumun bir kesiminin de ciddi endişeleri olduğunu duyuyor, izliyoruz. Eğer demokraside ideali yakalayabilirsek çoğulculuğu düşünmemiz lazım. Çoğulculukta da, çoğunluğa sahip iktidarın diğer tarafların ve kesimlerin düşüncelerini de bu konuya ilişkin teklifleri de düşünmesi ve değerlendirmesi kanaatimce doğru olur. Son günlerde özelikle bu iç güvenlik yasası ile ilgili olarak gerek Türk toplumunun büyük bir kesimi ve siyasi partilerin ciddi endişeleri var. Ümit ediyorum iktidar partisi de bu muhalefetin ve kamuoyunun endişelerini dikkate alarak bu yasanın meclisten çıkarılmasını düşünür. Bu da arzu edilen demokrasinin gelmesi gereken noktadır. Ben olayı böyle değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı.

Başbuğ milletvekili adaylığıyla ilgili kendisine bir teklif gelip gelmediği hususundaki soruya ise “Hayır” yanıtını verdi. (İHA)
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P