banner1199

banner1197

Bayrağı indirilen birliğin 4 komutanı bakın nerede

GÜNDEM 13.06.2014, 14:12 13.06.2014, 13:52
Bayrağı indirilen birliğin 4 komutanı bakın nerede

Türk bayrağının indirildiği Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nın komuta kademesindeki 5 komutandan 4’ü Balyoz davası nedeniyle yıllardır cezaevinde. Eski 2. Hava Kuvvet Komutanı, şimdinin Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk dışında, komuta kademesinde Balyoz davasıyla tasfiye edilen ve 16 yıl hapis cezasına mahkûm edilen komutanlar sırasıyla şöyle: 2. Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, 8.Ana Jet Üssü Komutan Yardımcısı Hv. Plt. Tuğgeneral Mustafa İlhan, 2. Hava Kuvveti Kurmay Başkanı Hv. Plt. Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, 2. Hava Kuvveti Harekât Başkanı Hv. Plt.Kurmay Albay Mehmet Erkorkmaz.

Beyazıt Karataş’tan önce 2. Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı olarak görev yapan Korgeneral Turgut Atman da Balyoz davasından 18 yıl hüküm giydi.

‘Üsse giremezlerdi’

2'nci Hava Kuvveti Komutan Yardımcısıyken Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanan ve dava sürecinde emekli edilen Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş Aydınlık’a yaptığı yazılı açıklamada, bayrak indirme olayının komuta boşluğu nedeniyle oluşan güvensizlik zafiyetinden kaynaklandığını kaydetti.

Karataş, açıklamasında şunları ifade etti: “Bayrak indirme olayındaki güvenlik zafiyetinin sorumlusu 8. Ana Jet Üssü Komutanı’dır. 2. Hava Kuvvetinin karargâh binası buradadır. Başka bir üs içinde de olabilirdi.Yani binanın orada olması güvenlikten 2’inci Hava Kuvveti Komutanı’nın sorumlu olmasını gerektirmiyor. Esas olarak sorumlu birim 8.Ana Jet Üssü’dür. Nöbet kulübelerinin 100 metre kadar gerisinde sabit güvenlik kulübeleri vardı ve buradaki görevlilere üsse girilmesi halinde uyarılardan sonra taviz devam ederse vur emri verilirdi. Bunu bildiklerinden üsse girmeye cesaret edemez, bir iki taş atıp çekilirlerdi.

“Böylesi olaylarda deneyim önemlidir. Tutuklamalardan sonra 2. Hava Kuvveti’nde ve 8.Ana Jet Üssü’nde deneyimli komutan kalmamıştır. Suriye’nin bir helikopteri ve uçağı düşürülmüştür ki bu da İŞİD ve El Kaide gibi terörist grupların daha geniş bölgelere, son olarak Musul’a yerleşmelerine neden olmuştur.”

Gamze Çınlar
Aydınlık


Yorumlar (1)
binnaz aslan 5 yıl önce
ah güzel yurdum! ah şanlı bayrağım!
16°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P