banner1199

banner1197

BM'nin PKK teröristi ile 'eylem planı' imzalamasına Türkiye'den sert tepki

PKK/PYD ile Birleşmiş Milletler arasında skandal bir görüşme yapıldığı ortaya çıktı. BM Cenevre Ofisinde PKK/PYD güdümündeki Suriye Demokratik Güçleri ile eylem planı hazırlanıp imza töreni yapıldı. Çocuk savaşçıların bırakılması hakkındaki eylem planını imzalayan terör örgütü, çocukları savaştırdığını resmen kabul etmiş oldu. Dışişleri Bakanlığı terör örgütü ile bir araya gelen Birleşmiş Milletleri şiddetle kınadı

GÜNDEM 02.07.2019, 12:05 07.08.2019, 20:11

29 Haziran Cumartesi günü Birleşmiş Milletler Yetkilileri, SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütü üyesi Mazlum Abdi'nin katıldığı sözde imza töreni düzenlediler. Tören Cenevre Ofisi kapalıyken yapıldı. 

İddiaya göre, SDG'nin elindeki çocuk savaşçıları bırakması için yapılan eylem planı ve imza töreni birkaç kişinin bilgisi dâhilinde gizlice hayata geçirildi.

BM Genel Sekreterinin silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba ile YPG/PKK terör örgütü üyesi Mazlum Abdi arasında imzalanan eylem planı uyarınca terör örgütü savaştırdığı çocukları serbest bırakacak.

Uzun süredir 11-16 yaş çocukları savaştırdığı bilinen YPG/PKK, skandal anlaşmayla bu konudaki suskunluğunu bozmuş ve durumu ilk kez kabul etmiş oldu.

Terör örgütü YPG/PKK, yıllardır 11-16 yaşındaki çocukları ailelerinden kopararak sözde eğitim kamplarına alıyor ve savaştırıyor.

Kaybettiği örgüt elemanlarının boşluğunu çocuklarla doldurmaya çalışan örgütün işlediği bu suç, uluslararası insan hakları örgütlerince sık sık ele alınıyor.

BM'ye göre YPG/PKK 2017'de 72'si kız olmak üzere en az 224 çocuğu ailelerinden koparıp sözde kamplarında eğitime alırken, 2018'de ise bu sayı 5 katına çıktı.

Türkiye Birleşmiş Milletler'in terör örgütü PKK/PYD teröristi Ferhat Abdi ile üyelerin bilgisi dışında bir araya gelerek "Eylem Planı" imzalamasını kınadı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Terörle mücadelede ön sırada bulunması gereken BM'nin, bir terör örgütüyle anlaşma yapması hiçbir şekilde izah edilemez" denildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklaması şöyle:

"BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba’nın terör örgütü PKK/PYD/YPG güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”ne (SDG) komutanlık eden PKK teröristi “Ferhat Abdi Şahin” ile BM’nin Cenevre Ofisi’nde üyelerin bilgisi dışında biraraya gelerek bir “Eylem Planı” imzalaması BM adına son derece vahim bir gelişmedir, şiddetle kınıyoruz.

Sözkonusu gelişme üzerine BM makamları nezdinde derhal gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Terörle mücadelede ön sırada bulunması gereken BM’nin, bir terör örgütüyle anlaşma yapması hiçbir şekilde izah edilemez. Bu durum aynı zamanda BM’nin terörizmle ile ilgili aldığı kararların bizzat BM tarafından açık bir ihlalidir.

BM’nin terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin çocuklara karşı, zorla silah altına alma dahil, en ağır insancıl ve uluslararası hukuk suçlarını işlediğini teyit etmesi, terör örgütünün sicilinin bir kere daha gözler önüne serilmesi bakımından önemlidir. Ancak BM’nin bu sorunu çözmek için eli kanlı terör örgütünü muhatap alması asla kabul edilemez."

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P