banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

"Bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır"

Tahran, Ukrayna uçağının yanlışlıkla vurulduğunu açıkladı. Uçak, Cruise füzesi sanıldı. Ukrayna ise resmi özür ve tazminat bekliyor.

GÜNDEM 11.01.2020, 17:45
"Bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır"

İran, 176 kişinin hayatını kaybettiği Ukrayna uçağının insani hata ile düşürüldüğünü kabul etti. İran Genelkurmay Başkanlığı uçağın kazara  füze ile düşürüldüğünü duyurdu.

"Ukrayna uçağı havalimanından ayrılırken hassas bir askeri merkeze yakındı. Düşman bir hedefin yüksekliğindeydi. Bu koşulların ardından maalesef insani bir hatayla hedef alınmış ve İran vatandaşları ve yabancı uyruklu bir dizi kişinin ölümüne sebep olunmuştur."

Açıklamada, uçağın düşman unsuru zannedildiği aktarıldı. Başsağlığı mesajının paylaşıldığı açıklamada hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür dilendi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de, Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağının "yanlışlıkla" düşürülmesi nedeniyle özür diledi. Zarif, Twitter hesabından paylaşım yaptı. Uçağın düşürülmesiyle ilgili ABD'yi suçladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de konuştu. Ruhani, "Bu, kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili tahkikat devam etmeli ve bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin ayrıntılı açıklama ise İran Devrim Muhafizları'ndan geldi. Açıklamada, "Ukrayna uçağı hava savunma operatörü tarafından yanlışlıkla cruise füzesi gibi algılandı, kısa menzilli füzeyle düşürüldü." denildi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade konuştu. Kazaya dair tüm sorumluluğun İran Devrim Muhafızlarına ait olduğunu söyleyen Hacızade, yetkilileri konu hakkında bilgilendirdiğini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İran'ın, Ukrayna uçağıyla ilgili "yanlışlık düşürdük" açıklamasının ardından konuştu. İran'dan, düşürülen uçak nedeniyle, diplomatik kanallar vasıtasıyla "resmi özür" beklediklerini söyledi. Zelenskiy, "İran'dan tazminat ödemesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ukrayna Uluslararası Havayolları artık İran üzerinden uçmayacaklarını bildirdi. Yapılan açıklamaya göre, uçuş rotaları değiştirildi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P