banner1199

banner1197

Bugün çocukların günü

Bugün Dünya Çocuk Günü… Peki, yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim, sağlık, korunma gibi konularda çocuklarımız ne kadar güvence de? Mikrofonumuzu konunun uzmanlarına uzattık. İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nden Av. Nuriye Kadan çocukların yaşadığı hak ihlallerine karşı mücadele edeceklerini söyledi.

GÜNDEM 05.10.2015, 20:37 05.10.2015, 20:41
Bugün çocukların günü
Uluslararası sözleşmeler ışığında 18 yaşına kadar her birey çocuk olarak kabul ediliyor.

Yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim, sağlık, korunma gibi konularda çocuklarımız ne kadar güvence de?
Av Nuriye Kadan, "Çocuk Koruma Kanunu, Türk Medeni Kanunu, Türk Ceza Kanunundaki birbirine aykırı hükümler yeniden düzenlenerek ebeveyn rızası ile yaş büyütme ve mahkeme kararıyla evlendirmelerin önüne geçilmelidir. Zorunlu eğitim en az 12 yıl olmalıdır; Sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak tüm çocukların eğitimine erişim hakkı güvence altına alınmalı. Çocuk işçiliği uluslararası bir sorun olup ülkemizde de en ağır biçimi ile uygulanmaktadır." diye konuştu.

Çocuk işçiliği sorunu ise ülkemizde olduğu kadar uluslararası bir sorun..
Nuriye Kadan, "Günümüzde çalışan çocukların sayısını kesin olarak söylemek mümkün olmasa da, ILO araştırmalarına göre dünyada 5-14 yaş grubunda 250 milyon çalışan çocuk bulunduğu, 12-17 yaş grubu 283 milyon çocuğun çalıştığı için okula devam edemediği tahmin edilmektedir" dedi.

Dünya Çocuk günü 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’ndan sonra doğdu. 54 ülkenin katılımıyla gerçekleşen konferansta çocukların korunmasına dair Cenevre Bildirgesi kabul edildi.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Nuriye Kadan çocuk hak ihlallerine karşı mücadele edeceklerini söyledi.
"Çocuk işçiliği, çocuk istismarı, suça sürüklenen çocuklar, mülteci çocuklar başta olmak üzere tüm çocuk hak ihlallerinde çocuklarımızın yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir."
 
 
HABER: BELMA YÜCEL
KAMERA: ERDEM ÖZDEMİR

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P