banner1198

banner1199

banner1197

Bütün iller büyükşehir yapılacak! Belediye başkanı meclis başkanı olamayacak

30 olan büyükşehir sayısı 81'e çıkartılacak. AKP'nin yerel yönetimlerde yapmayı hedeflediği reform kapsamında 51 belediyenin sınırları il mülki sınırlarına kadar genişletilecek. Reform çerçevesinde belediyelerin temel işlerinden olan imar ve alt yapı hizmetleri gibi alanlarda bazı yetkiler Çevre Bakanlığına devredilecek.

GÜNDEM 02.05.2019, 20:10

Bütün iller büyükşehir yapılacak. Belediye başkanı meclis başkanı olamayacak.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Öyle bir sistem inşa edilsin ki, sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da üstlendiği görev ve yetkiye dayanarak ilçe belediye başkanlarını belirlesin." çıkışıyla başlayan yerel yönetimlerde reform tartışması sürüyor. AKP konuyu geçen hafta Kızılcahamam'da düzenlediği kampta masaya yatırdı.

Kampta AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki bir sunum yaptı. Sunumda Büyükşehir Belediyesi Yasası ile Belediye Yasası'nda değişiklik mesajları verildi.

Milliyet gazetesinin haberine göre, 30 büyükşehri kapsayan "Bütün şehir" formülü 51 il için daha uygulanacak. Bu 51 belediyenin sınırları ilin mülki sınırına kadar genişletilecek. Uzmanlara göre ise  mevcut büyükşehir belediyelerinde hizmetler pahalı ve aksıyor. Aynı zamanda yetki karmaşalarının da yaşandığını belirten uzmanlar, büyükşehir sisteminin bitirilmesi gerektiği görüşünde.

AKP'nin yapmayı hedeflediği bir diğer değişiklik ise belediyelerin temel işlerinden olan imar ve alt yapı hizmetlerinde değişiklik. Buna göre bu işlerde bazı yetkiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilecek. Uzmanlar imarın bakanlığa devredilmesinin şeffaflığı ortadan kaldıracağı, aynı zamanda belediye meclisinin fonksiyonunu yitireceğini savunuyor.

Reformlar kapsamında belediye başkanının belediye meclisinin de başkan olmaması için düzenleme yapılacak. Habere göre, Belediye meclis üyeleri kendi içlerinde  bir başkan seçecek.ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
21°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P