banner1199

banner1197

Bütünlük ve barış sürecine girdik

GÜNDEM 10.06.2014, 12:02 10.06.2014, 11:06
Bütünlük ve barış sürecine girdik

PKK, 7 Haziran 2014 Cumartesi günü başkaldırı çağrısı yaptı. KCK'nın yayınladığı bildiride, Kürt halkı "hesap sormak" için serhıldana çağrılıyor.

Ve çağrı açıkça kan dökme iddiasıyla yapılıyor. PKK'nın YDG-H adlı örgütü, bozuk Türkçesiyle bakın ne diyor:


Bozuk Türkçe, aslında çağrının başıbozukluğuyla bağlantılıdır.

Kanlı çağrı var ama çağrıya rağbet yok

Serhıldan, başkaldırma anlamına geliyor. Ancak bugün pazartesi ve başkaldıran yok. Kürt halkı PKK'nın çağrısına itibar etmedi. Çağrı tam anlamıyla fiyaskoyla sonuçlandı. Dün de BDP saat 12'de Türkiye'nin bütün alanlarında eylem çağrısı yaptı ama saat 12'de akrep ve yelkovanın hareketlerinden başka bir eylem gözleyen olmadı.

Suriye'nin ABD'nin iç savaş girişimini bozguna uğratmasından beri bu köşede belirtiyoruz: Ortadoğu'da bölücülük inişe geçmektedir. ABD ve İsrail'in Kürdistan projesi yerle bir olmuştur. PKK'nın kaçınılmaz olarak etkisizleşeceği bir döneme giriyoruz. Bölgemizde bütünleşme süreci başlamıştır. Suriye bütünleşiyor, Irak bütünleşiyor, İran'ı bölmek için saldırıya geçemediler. Türkiye de bütünleşecektir. Önümüzde açılan ufuk budur.

Arkada kalan sürecin olguları ise şöyle sıralanabilir: AKP-PKK ortaklığının "Barış Açılımı" girişimi, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamındaydı. PKK, bu açılımla yasallaştırılacak ve büyütülecekti. PKK'nın silahlı güçleri geliştirilecekti. Buna bağlı olarak "Bölgesel Özerklik" kabul edilecekti. Güneydoğu bölgesinde bir devletçik oluşturulacaktı ve Türkiye'nin bölünmesi oldubittiye getirilecekti. Bu arada, Barzanistan'ı Akdeniz'e bağlayacak sözümona "Kürt Koridoru" açılacaktı. Böylece Büyük Kürdistan'ı yaşatma koşulları yaratılacaktı.

Açılımı kapatan Haziran Ayaklanması


Ancak Açılım açılırken, Suriye'nin büyük direnişi yükseldi. Türkiye'yi bölme girişimi Suriye kayasına çarptı.

Aynı koşullarda Türkiye'de Haziran-Temmuz 2014 Ayaklanması gerçekleşti. Geniş halk kitleleri, Türkiyemizin her köşesinde ellerinde Ayyldızlı Al Bayraklarla ve dillerinde "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" kararlılığıyla ayağa kalktı.

Bu ayaklanma, bölünmeye karşı birliği, Kemalist Devrim yıkma girişimine karşı devrimi tamamlama kararlılığını ortaya koydu. Böylece Türkiye'de de bütünleşme süreci halk hareketiyle başladı.

PKK'nın Kürt halkını temsil iddiası çöküyor

PKK, Türkiye'deki millici yükselişten telaşa kapıldı. Halk bölünmeye karşı birleşiyor. Anaların Büyük direnişi bu ortamda yükseldi. Kürt anaları, evlatlarımızı bölücü teröre vermeyeceklerini kararlılıkla ortaya koydular ve başarı kazandılar.

PKK'nın Kürt halkını temsil iddiası Anaların Eylemiyle derin yara aldı. Fakat daha önemlisi, Kürt halkının kanlı serhıldan çağrısına verdiği olumsuz yanıttır.

PKK özgüvenini kaybediyor

Bir parti, halka ayaklanma çağrısını merkez organının ağzından yapar. Oysa PKK'nın bütün liderleri kendi imzalarıyla tek tek çağrılarda bulunuyorlar. Bu manzara, kendine güvenen, disiplini olan, önderliği birlik halinde bir Partinin manzarası değildir.

PKK, salkım saçaktır. Türkiye'nin ve bölgenin bütünleşme süreci göreceksiniz PKK'yı parçalayacaktır. PKK'nın çevresindeki destekçileri PKK'yı terkederken, örgütün içinde de bunalım kaçınılmaz olarak gündemdedir.

Ayaklanmanın şakası olmaz

Ayaklanma çağrısı eylem çağrılarının en ciddisidir. Çünkü ayaklanmanın sonuçları, yaşamak ile ölüm arasındaki tercihleri getirir. Ayaklanmanın şakası olmayacağı gibi seksensekiz telden çalınan ayaklanma da olmaz. Ayaklanmada bir devrimci örgüt sorumluluk altına girer. Ayaklanma kargaşa götürmez. O sorumluluk çok merkezciliği de kaldırmaz.

Bu nedenle PKK liderlerinin salkım saçak bir görüntü vererek ayaklanma tivitleri atmaları, ayaklanmayı hiç anlamadıklarını gösterir. PKK liderleri internette şakırken, şaka yapmış oluyorlar. Sorumluluğu kaldıracak ne tarih bilinçleri ne de yürekleri var.

Türkü ve Kürdüyle bütün halkımızı kenetlenmeye çağırıyoruz

Bölgemizde ve ülkemizde bütünlük ve barış süreci işte şimdi yükselmektedir. Hiçbir güç buna karşı koyamaz. ABD'nin Suriye yenilgisi belirleyicidir. Suriye, Irak, İran ve Lübnan, ABD emperyalizmine karşı bir cephe oluşturdu. Mısır ve Cezayir de bu cephenin kanadında yer alıyor. Bu süreç, AKP ve PKK'nın sonunu getiriyor.

Bölücü teröre karşı bütün Türkiye halkını Türk ve Kürdüyle birliğe çağırıyoruz.

Birliğimiz, barışı ve özgürlüğü getirecektir.

Doğu Perinçek
Aydınlık/ROTA


Yorumlar (0)
19°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P