banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Büyük çözümlerin eşiğinde sorular

GÜNDEM 13.03.2014, 11:35 13.03.2014, 10:45
Büyük çözümlerin eşiğinde sorular

Türkiyemizin önünde iki önemli olay var. İsterseniz sarsıntı, deprem veya fırtınalar gibi kavramları da kullanabilirsiniz.

Birinci olay: Ekonomik kriz

Birinci olay, derinleşen ekonomik krizdir. Her an büyük sarsıntılara dönüşebilir. Turgut Özal’la başlayan borçlanma ekonomisinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Türkiye kaçınılmaz olarak üretim ekonomisine dönecektir. Her çöküş sarsıntıyla olur, ama bizim gözlerimiz yeniden doğuştadır.

İkinci olay: ‘Bölgesel Özerklik’ inşası

İkinci olay, Güneydoğu’da “İnşa ediyoruz” dedikleri Bölgesel Özerkliktir. Ancak kanla olur. Daha doğrusu kanla da olmaz. Çünkü:

- ABD Suriye’yi bölemedi.

- ABD Irak’ı bölemedi.

- ABD İran’a diş geçiremedi.

- Böylece ABD’nin Kürt koridoru girişimi bozguna uğradı.

Bu durumda ABD’nin “Kürdistan”, daha doğrusu İkinci İsrail tasarımı çöktü. O halde bu PKK/BDP yönetimlerinin iddiayla açıkladıkları Bölgesel Özerklik artık “Kürdistan” başlıklı tasarım içinde bir anlam taşımıyor.

Sorular... sorular... sorular

Soru 1: PKK/BDP’nin Bölgesel Özerklik girişimi hangi projenin alt başlığıdır?

Soru 2: Bölgesel Özerklik girişiminin ekonomik depremle aynı zamana denk düşmesi rastlantı mıdır, ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Soru 3: ABD artık Türkiye’yi Recep Tayyip Erdoğan’ın eliyle yönetemez durumdadır. Gerçi CHP ve Abdullah Gül-Fethullah Gülen çevresinde bir ortak Geçici Hükümet tasarımları var ama bu girişimin de başarı şansı gözükmüyor. Bu koşullarda ABD Türkiye’yi kimlerle ve nasıl denetim altında tutabilir? ABD’nin yaklaşan depreme karşı çözümü veya çözüm seçenekleri ne olabilir? Bu seçenekleri hayata geçirme şansı var mıdır?

Soru 4: Washington yönetimi öyle gözüküyor ki, PKK/BDP’nin Bölgesel Özerklik girişimini kışkırtıyor. Bu kışkırtma başarılı sonuçlar getiremeyeceğine göre amaç nedir?

Soru 5: Bölgesel Özerklik girişiminin büyük olasılıkla hemen seçimden sonra sergileneceği dikkate alınırsa Nisan, Mayıs aylarında hangi hükümet bu girişimle karşı karşıya kalacaktır?

Soru 6: AKP, Bölgesel Özerklik konusunda susuyor. Daha kötüsü Bölgesel Özerklik oluşturulmasına bugüne kadar destek oldu. Peki bundan sonra bu desteği sürdürebilecek midir?

Soru 7: CHP, Bölgesel Özerkliğin şampiyonluğunu yaptı. Van Toplantılarından beri özerklik inşasını destekledi. Avrupa Özerklik Şartı’nı kabul ettiğini programlarında ilan etti. Peki bundan sonra özerklik inşası karşısında ne yapacak?

Soru 8: Urla, Ordu ve Fethiye’deki eylemler halkın vicdanından yükselen, bölücülüğe karşı kendiliğinden tepkiler miydi yoksa başka bir plan çerçevesinde, başka güçler tarafından mı örgütlendi? Bu olayların Bölgesel Özerklik girişimi için bir zemin yaratma amacıyla kışkırtıldığını gösteren olgular var mı?

Soru 9: PKK/BDP’nin Bölgesel Özerklik inşasına karşı doğru siyaset nedir, ne yapılmalıdır?

Soru 10: Bölgesel Özerklik girişimini Türkiye’de hangi siyasal ve toplumsal güçler destekleyecek, hangi güçler karşı çıkacak? Kararsız kalacak ve ara güç konumunda bulunacak güçler var mı?

Soru 11: Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK/BDP’nin Bölgesel Özerklik girişimi karşısında nasıl bir tavır alacak?

Soru 12: ABD Kürt Koridoru’nu açamadığına ve bölge ülkelerini bölemediğine göre, PKK’yı desteklemekten vazgeçebilir mi?

Soru 13: ABD, Türkiye’yi yobazların sıcak para diktatörlüğüyle yönetme tasarımının çökmesi karşısında, sözümona laik ve sözümona Atatürkçü görüntülü hükümet seçeneklerine yönelebilir mi? Bu seçeneklere talip olan güçler var mı?

Soru 14: Türkiye dış borç batağındaki ekonomik çırpınışlardan ve bölünme tehdidinden hangi programla kurtulabilir ve bu programı hangi güçler bir hükümet seçeneği yaratarak hayata geçirebilir?

Doğu Perinçek
Aydınlık/Rota


Yorumlar (1)
muharrem elçi 6 yıl önce
elbette bütün bu sorunların üstesinden sadece ve sadece işçi partisi gelebilir.çünkü şu anda iktidar ve muhalif olanlar için bunların hiçbiri sorun olarak görülmüyor ya da görülemiyor.teşhisi konmayan hastalıklar tedavi de edilemez.bir doktor gözüyle diyebileceğim budur.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P