banner1199

banner1197

Camilerde toplanan paralar IŞiD'e mi aktarıldı?

GÜNDEM 13.06.2014, 11:40 13.06.2014, 10:47
Camilerde toplanan paralar IŞiD'e mi aktarıldı?

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kampanyası ile Suriyeli teröristler için camilerde 2013 sonu itibarıyla 8.3 milyon lira toplandığın ve IŞİD’e de yardım gittiğini belirtti. Özkes, şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı Suriye için yardım kampanyası düzenlemişti. Bu konuyla ilgili soru önergeme o dönem Başbakan Yardımcısı olan Bekir Bozdağ yanıt vermiş ve 2013 yılı sonu itibarıyla toplanan paranın 8.3 milyon lira olduğunu , ‘bir ekmek bir battaniye’ kampanyası ve prefabrik okul binası için iki ayrı firmaya ödenek aktarıldığını bildirmişti. Ancak hepimiz biliyoruz ki o tarihlerde Esad karşıtı herkese para aktı Türkiye’den. IŞİD de bunlardan biri. Camilerden hayır adı altında toplanan paralarla bugün yine Türkiye tarafından terör örgütü olarak ilen edilen IŞİD, el Nusra gibi grupların gelişmesine neden oldu.”

Yalnızca para yardımıyla yetinilmediğini, Suriye’den gelen teröristlere sınır illerinde kucak açıldığını ifade eden Özkes, “Hatay’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurtlarında, binalarında Suriyelilerin barındırılması için İçişleri Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’na yazı gönderdiğini biliyoruz. Bana bu belge sağlam bir kaynaktan ulaştırıldı. Okuduğumda gözlerime inanamadım. Yani IŞİD militanları Diyanet’in yurtlarında kaldı. ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ anlayışıyla hareket edildi. AKP’nin izlediği politika ile kendi canavarımızı yaratmış olduk. Böyle bir devlet geleneği olmaz” diye konuştu.

CHP'li Özkes, o dönemde Kadir gecesi için TRT’den canlı yapılan mevlid yayınında “Suriye’de özgürlükleri için mücade eden kardeşlerimizi muvaffak eyle” diye dua edildiğine dikkati çekerek, “Suriye’de özgürlükleri için mücadele edenler bugün karşımıza terör örgütü olarak çıkan IŞİD ve el Nusra değil miydi?”sorusunu yöneltti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P