banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Çankaya zirvesinin yeni ayrıntıları

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmesine ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Zirvede, uyum yasalarına ilişkin çalışmaların ortak yürütülmesi için bir komisyon kurulması konusunda anlaşma sağlandı. Komisyona CHP'nin de davet edilmesi benimsendi.

GÜNDEM 27.04.2017, 18:44 27.04.2017, 19:10
Çankaya zirvesinin yeni ayrıntıları

AKP ile başkanlık sisteminin ortağı MHP'nin işbirliği sürecek. Ortak çalışma hem uyum yasaları hem de kabine değişikliği için olacak.

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin referandum sonrası ilk baş başa görüştüğü toplantıya ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

45 dakika süren görüşme Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Başkanlık için gerekli uyum yasalarının nasıl çıkartılacağına dair yol haritası belirlendi. Yasalara ilişkin ortak çalışma yürütülmesi için bir komisyon kurulması gündeme geldi. AKP ve MHP uyum yasaları için ayrı ayrı çalışacak, ancak görevlendirilecek isimler koordinasyon içinde olacak. Çalışmaların olgunlaşmasının ardından ortak çalışma aşamasına geçilecek. 

Yıldırım ve Bahçeli, uyum yasaları için kurulacak komisyona CHP'nin de davet edilmesinin olumlu olacağı üzerinde durdu. Referandumun iptali için hukuk kapılarını çalan CHP'nin ise komisyonda yer almasının zor olduğu belirtiliyor.

Haber Türk gazetesinin haberine göre liderler, seçim barajının yüzde 10'dan 5'e düşürülmesi, dar bölge ile daraltılmış bölge sistemlerini de masaya yatırdı.

Bu arada, önümüzdeki günlerde yapılması beklenen kabine değişikliğinde MHP'li isimlerin de yer almasına ilişkin bazı formüller tartışılıyor. Bu kapsamda, "MHP pazarlıkla kabineye girdi" algısının önüne geçmek için Tuğrul Türkeş formülünün uygulanabileceği konuşuluyor. Yani, kabineye girecek isim Devlet Bahçeli onayıyla partiden istifa edecek, ancak AKP ile MHP arasında köprü görevi görecek.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (1)
Nadir Şener Hatunoğlu 3 yıl önce
Koalisyon yönteminin, işleyişi hantallaştırdığı iddia edilmişti. Şimdi görülüyor ki iki parti koalisyon oluşturmuş. o zaman partilerden biri kendini feshedip, öteki partiyle bütünleşsin. *matematikçi, bilim uzmanı*
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P