banner1199

banner1197

Çavuşoğlu İranlı mevkidaşı Zarif ile bir araya geldi

Dışileri Bakanı Çavuşoğlu İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile "İran - Türkiye Stratejik Ortak Planlama Komisyonu toplantısında biraraya geldi. İran’ın İsfahan kentinde yapılan toplanıtın ardından Stratejik İşbirliği Anlaşması imzalandı. Böylece iki ülke, bölgede gerilimin arttığı bir dönemde karşılıklı işbirliğinin artarak devam edeceğini ilan etti.

GÜNDEM 21.06.2019, 10:59 21.06.2019, 19:43

Türkiye ve İran karşılıklı işbirliğindeki kararlılığını Stratejik İşbirliği Anlaşması ile ilan etti.

İran’ın İsfahan kentinde yapılan, İran-Türkiye Stratejik Ortak Planlama Komisyonu toplantısı Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif’in başkanlığında gerçekleşti.

Heyetler arası görüşmenin Türkiye-İran Stratejik İşbirliği Anlaşması imzalandı.

İmza töreninin ardından konuşan Türkiye ve İran dışişleri bakanları iki ülke arasındaki işbirliğinin kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

İran Dışişleir Bakanı Zarif, ikili ilişkilerin gelişmekte ve doğru yolda olduğunu ifade ederek, varılan anlaşmalar doğrultusunda İran’ın Türkiye ile ticaret hacmi arttırmaya hazır olduğunu söyledi.

Toplantıyı değerlendiren Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu toplantının zamanalamasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Çavuşoğlu, gündemdeki bu konuları mevkidaşı Zarif ile değerlendirme fırsatı bulduklarını, yaptırımlar konusunda neler yapılabileceğini gözden geçirdiklerini vurguladı.

Toplantıda, Milli paralarla ticaret ve ikili ticaret hacmi, konsolosluk ve taşımacılık konuları gibi birçok konu masaya yatırıldı. Çavuşoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Irak'la da bir mekanizma oluşturulacağını" söyledi.

Alınan kararla iki ülke dışişleri bakanları 6 ayda bir istişareler için bir araya gelecek.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P