banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Cem Gürdeniz ve Mustafa Özbey'den dikkat çeken uyarılar

Kıbrıs'ta hareketli günler yaşanıyor. Birleşmiş Milletler özel danışmanı Jane Holl Lute, geçen hafta KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Anastasiadis ile görüştü. Haftasonu ise Cumhurbaşkanı Akıncı hükümet ve muhalefet partileriyle biraraya geldi. Toplantı sonrası Başbakan Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Özersay, sürecin başarıya ulaşacağına inanmadıklarını belirtti. Emekli amiraller Cem Gürdeniz ve Mustafa Özbey'de Kıbrıs konusunda gerekli adımların atılması gerektiğine dikkat çekti.

GÜNDEM 09.09.2019, 20:07 09.09.2019, 20:14

Kıbrıs diplomatik açıdan en kritik haftalardan birini geride bıraktı.

Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs meselesi için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute, geçen hafta boyunca KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile art arda görüşmeler yaptı.

Mekik diplomasisi gerçekleştiren Lute, görüşmelerin sonunda verdiği resmi olmayan davette Akıncı ve Anastasiadis'i Birleşmiş Milletler İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde ağırladı.

Akıncı ile Lute'nin yaptığı görüşmeler ise hem Türkiye hem de KKTC kamuoyunda merak uyandırdı. Zira görüşmeler süresince Mustafa Akıncı gerektiği gibi gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmadı.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, ancak görüşmeler tamamlandıktan sonra Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen hükümet ve muhalefet partilerinin genel başkanlarını bilgilendirdi.

Mustafa Akıncı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında Nikos Anastasiadis ile 9 Ağustos'ta yaptığı toplantının detaylarını gereken mercilere daha önce ilettiğini aktardı. Toplantının içeriğiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunduklarını altını çizdi.

Akıncı, Lute ile ilgili yaptığı görüşmeler hakkında da konuştu. Akıncı çalışmayı haklı kılacak malzemeyi biriktirdiklerini sözlerine ekledi.

KKTC Cumhurbaşkanı, "şu an yapılacak en tutarlı değerlendirme peşin hükümle olaya bakmamak" dedi.


KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın bilgilendirme toplantısının ardından Başbakan Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'da basına konuştu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, "Crans Montana'da  yaşananlardan ve sonraki gelişmelerden sonra böyle bir sürecin çok da başarılı olacağına inanmıyoruz" dedi.

İsviçre'deki Crans Montana görüşmeleri 2017'de yapılmıştı.

Ersin Tatar, toplantı sonrası yaptığı açıklamada henüz garantör ülkelerle görüşülmediğinin de altını çizdi.

KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise toplantıda yapılan bilgilendirmeden sonra koşullarda değişen bir şey olmadığını üzülerek gördüğünü söyledi.

Kıbrıs'ta gerçekleşen görüşmeler hakkında emekli amiraller de uyarılarda bulundu.

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Ulusal Kanal'da Mavi Vatan programında KKTC'de durumsal farkındalığın yeterli olmadığına dikkat çekti. 

Genelkurmay Başkanlığı'nda Yunan-Kıbrıs Dairesini kuran ve Rauf Denktaş'ın askeri danışmanlığını yapmış olan Emikli Tuğamiral Mustafa Özbey ise sosyal medya hesabından Kıbrıs'ta yaşanan sürece tepki gösterdi.

Mustafa Özbey, KKTC Halkı üzerinde, görülmedik ölçüde psikolojik harekât uygulandığını söyledi.

Emekli Tuğamiral Mustafa Özbey ayrıca "Kıbrıs Türk Cumhuriyeti" kurulması yolunda çağrıda bulundu.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P