banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

CHP'den 15 milletvekili İyi Parti'ye katıldı! İşte İyi Parti'ye geçen o isimler

24 Haziran'da yapılacak seçimlere İyi Parti'nin girip giremeyeceği tartışılırken destek CHP'den geldi. CHP'li 15 milletvekili partisinden istifa ederek 5 milletvekili bulunan İyi Parti'ye katıldı. Yapılan milletvekili transferiyle İyi Parti'nin seçimlere katılmasının önü açıldı. CHP'li vekillerin istifası tartışılırken kulisleri hareketlendiren yeni bir iddia daha gündeme geldi. CNN Türk'ün iddiasına göre MHP'li 5 milletvekili istifa ederek İYİ Parti'ye geçecek. İyi Parti'ye geçen CHP milletvekillerinin isimleri belli oldu.

GÜNDEM 22.04.2018, 13:04 22.04.2018, 19:35
CHP'den 15 milletvekili İyi Parti'ye katıldı! İşte İyi Parti'ye geçen o isimler

CHP ve İyi Parti heyetleri TBMM'de bir araya geldi. İyi Parti'nin seçimlere katılabilmesi için 15 CHP'li milletvekili istifa edip İyi Parti'ye geçti.

İyi Parti'nin grup kurarak seçime girmesi sağlanacak.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu sabah İyi Parti lideri Meral Akşener ile bir görüşme gerçekleştirmişti.


HANGİ VEKİLLER İYİ PARTİ'YE GEÇİYOR?
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da TBMM'de yaptığı basın açıklamasında bu haberi doğruladı. Altay 15 vekilin demokrasi için İyi Parti'ye geçme kararı aldığını duyurdu. Altay, vekillerin 'demokrasiye yönelik gaspa zırh olduklarını' söyledi:
"Erdoğan anayasayı kanunları çiğnemek konusunda tereddüt göstermiyor. Türkiye'nin bütün kurumlarını yönetmeyi bir alışkanlık haline getirdi. Seçimlere katılabilecek partiler bellidir. YSK'nın hangi siyasi partilerin seçimlere katılabileceği ile görüş İyi Parti tarafından olumlu olmasına rağmen karar alınaması siyasidir.

Biz CHP olarak demokrasi ayıbına karşı arayışımızı sürdüreceğiz. YSK'nın değerli üyelerinin OHAL baskısına maruz kalmamalarını istiyoruz. Demokrasi herkes için. Bu sebeple demokrasinin kazanması için siyasi değil ama demokratik bir tasarrufla 15 milletvekili partimizden istifa edip İyi Parti'ye katıldılar."

Ardından söz alan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan şunları söyledi:"15 Milletvekilimiz genel başkanımızın talimatıyla istifa ederek İyi Parti'ye geçmiştir. Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır. Demokrasinin önüne kurulan tuzakları temizleme adımıdır. İyi Parti'nin seçimlere girme hakkı olduğunu herkes biliyor. 15 milletvekili arkadaşımızın katılmasına gerek olmadan İyi Parti'nin seçimlere girme hakkının varolduğunu herkes biliyor. Seçimlere girme hakkı olan bir partiyi seçimlere sokmamaya çalışıyorlar."


İŞTE CHP'DEN İYİ PARTİ'YE GEÇEN İSİMLER
Afyon Milletvekili - Burcu Köksal
Amasya Milletvekili - Mustafa Tuncer 
Ankara Milletvekili - Nihat Yeşil 
Aydın Milletvekili - Hüseyin Yıldız
Balkıkesir Milletvekili - Ahmet Akın
Burdur Milletvekili - Mehmet Göker
Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu
Bursa Milletvekili - Erkan Aydın
Çorum Milletvekili - Tufan Köse
Edirne Milletvekili - Okan Gaytancıoğlu
İzmir Milletvekili - Tacettin Bayır
Kayseri Milletvekili - Çetin Arık
Kocaeli Milletvekili - Fatma Kaplan Hürriyet
Niğde Milletvekili - Ömer Fethi Gürer
Zonguldak Milletvekili - Ünal Demirtaş 

İyi Parti'nin hali hazırda 5 milletvekili bulunuyor.  Bu isimler; Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, İsmail Ok, Nuri Okutan ve Aytun Çıray. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE GİRME KOŞULLARI
1- Mecliste grubu bulunan siyasi partiler
2- Oylarının toplamı yüzde 5 yapan siyasi partiler
3- 100 bin imza
İyi Parti 20 milletvekili sayısıyla grup kurarak Cumhurbaşkanlığı için aday gösterebilecek.

SEÇİME GİREBİLECEKLER
15 CHP’li milletvekili geçtiği takdirde, 5 milletvekili olan İyi Parti TBMM’de grup kurma sayısına ulaşacak. İyi Parti TBMM grubu olarak cumhurbaşkanı adayını gösterebilecek. Yani 100 bin imzaya gerek kalmadan Meral Akşener’in adaylığını bu şekilde gerçekleştirebilecekler.

MERAL AKŞENER'DEN İLK AÇIKLAMA
İyi Parti Genel Başkanı Akşener, 'CHP ve değerli Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun ortaya koyduğu tavır her türlü takdirin üzerindedir.' dedi.
İyi Parti'yi seçimlere sokmama teşebbüsü olduğunu ve bunun demokrasiye saldırı anlamına geldiğini belirten Genel Başkan Meral Akşener, "Hukukun ve millet iradesinin önüne konan bu engelin aşılmasında, CHP ve değerli Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun ortaya koyduğu tavır her türlü takdirin üzerindedir. Tarihi bir demokratik tavırdır. Siyaset ve demokrasi tarihimizde övgüyle yerini alacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
Meral Akşener, "Ortak tuzak kurdular, boşa çıkarıldı" dedi.
Akşener, yazılı açıklamasında, demokrasİyi ahlak, hukuk ve erdemliler rejimi olarak nitelendirdi.

'DURUN, DAHA YENİ BAŞLADIK'
Akşener, yola çıktıkları günden bu yana sürekli önlerine engeller çıkarıldığını ileri sürerek, "Bu engeller bizleri korkutup yıldırmak yerine gücümüzü ve inancımızı tazelemekten başka bir işe yaramamıştır. Yorulacağımızı, yılacağımızı düşünenlere buradan sesleniyoruz, durun daha yeni başladık." ifadesini kullandı.
Öte yandan Akşener'i CHP'li bir grup milletvekili ziyaret etti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Özkoç, Engin Altay ile İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu İyi Parti Genel Merkezi'ne gelerek Akşener ile görüştü.

CHP İÇİNDEN İLK TEPKİ
CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, 15 Milletvekilinin İyi Parti'ye katılmasının ardından "ÖDP, TKP ve DSP için de 20’şer vekil isteriz!" dedi.

AKP'DEN İLK AÇIKLAMALAR
AKP Sözcüsü Mahir Ünal yaptığı açıklamada "Kılıçdaroğlu siyasi bir onursuzluğa imza attı. Bugünün güneş motel vakasıdır" diye konuştu.TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, yapılan anketlerin seçmenlerde, İYİ Parti'nin CHP ile ortak havuz kullandığını gösterdiğini belirterek, "CHP ile İyi Parti arasında oy geçişlerinin olduğunu görüyorduk. Şimdi milletvekili havuzunda da ortak olduklarını gösterdiler" dedi. AKP'li Bülent Turan CHP'den 15 milletvekilinin istifa edip İyi Parti'ye katılmasını, "CHP Güneş Motel olaylarından ders almamış" sözleriyle değerlendirdi. 


İSTİFA EDEN VEKİLDEN İLK AÇIKLAMA
CHP'den istifa eden İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, bunu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun isteği ile yaptıklarını açıkladı. Her şeyin vatan için olduğunu vurgulayan Bayır, demokrasiye karşı kurulan tuzak nedeniyle bu hamleyi yaptıklarını belirtti. CHP'nin herkes için var olduğunu kaydeden Bayır, seçme seçilme hakkına karşı bir gaspın söz konusu olduğunu ileri sürerek, kendilerinin de bu tuzağa karşı siper olduklarını söyledi. Bayır, "İyi Parti'nin seçime girebilmesi için istifamızı vererek, İyi Parti'ye katıldık" dedi.
.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P